6'lı masada Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı belirsizliğini korurken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "adaylık için hazırım" mesajı vermişti. Kılıçdaroğlu'nun mesajı sonrası ittifak ortaklarından net bir tepki gelmezken kamuoyunda Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu gibi isimleri konuşulmaya devam ediyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun en çok güvendiği anketçilerden Aksoy Araştırma’nın sahibi Ertan Aksoy çarpıcı veriler paylaştı. CHP'nin Parti Meclisi toplantısında bir sunum yapan Aksoy, Kılıçdaroğlu'na hangi kesimlerden oy geleceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu'na en fazla destek ise yüzde 100 ile HDP'den gelmesi dikkat çekti.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, o sonuçları bugünkü köşe yazısında şu ifadelerle anlattı:

“Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olması durumunda kime oy verirsiniz?” sorusuna katılımcılardan yüzde 53.6’sı Kılıçdaroğlu’na, yüzde 46.4’ü ise Erdoğan’a vereceğini söylüyor.

Aradaki fark yüzde 7.2.

TBMM Başkanı Şentop: Nerede kanamaya aday yara varsa Pelosi orada TBMM Başkanı Şentop: Nerede kanamaya aday yara varsa Pelosi orada

Kararsızlar hesap edilmezde bu oran 5.1’e iniyor.

HDP seçmenlerinin yüzde 100’ü Kılıçdaroğlu’nu destekliyor. Bu oran CHP’lilerin de üzerinde. Çünkü CHP’liler yüzde 3.4 fire veriyor. İyi Partililerin yüzde 8.7’si ise Erdoğan’a oy vereceğini söylüyor. MHP’lilerin yüzde 35.3’ü ise Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini belirtiyor.