Türkiye'nin ev sahipliğinde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan, tahıl ve gıda maddelerinin dünyaya güvenli şekilde sevk edilmesini sağlayacak anlaşma dünya çapında büyük yanı uyandırdı. Tahıl Sevkiyatı Anlaşması'yla ilgili dikkat çeken bir değerlendirmeler de bulunan ABD Savunma Bakanlığı eski müsteşarı Dov S. Zakheim, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Nobel Barış Ödülüne aday olması gerektiğini belirtti.

Yeni Şafak'ın haberine göre ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bünyesinde müsteşar olarak görev yapan, şimdilerde Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nde Kıdemli Danışman ve Dış Politika Araştırma Enstitüsü'nde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Dov S. Zakheim, Türkiye'nin diplomatik çabalarıyla imzanalan Tahıl Sevkiyatı Anlaşması'nı değerlendirdi.

FETÖ'nün kumpas kurduğu Tahşiye grubu liderinden 'yeni kumpas' açıklaması FETÖ'nün kumpas kurduğu Tahşiye grubu liderinden 'yeni kumpas' açıklaması

Anlaşmada Türkiye’nin önemli rolüne değinen bir yazı kaleme alan Zakheim, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesini 'hak ettiğini' söyledi.

"Anlaşma tam manasıyla bir cankurtaran" ifadesini kullanan eski Pentagon müsteşarı, mutabakat çerçevesinde, İstanbul'da tüm süreci denetleyecek BM, Türk, Rus ve Ukraynalı personelden oluşan bir koordinasyon merkezinin kurulacağını da hatırlattı.