Pentagon'dan üst düzey bir yetkili, Rusya'nın Ukrayna'da hava üstünlüğü elde edemediğini ve ilerleyişlerinin tahmin edildiği kadar hızlı olmadığını söyledi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ile ilgili Pentagon'dan açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Rusya'nın havadaki üstünlüğü elde edemediğini, bu nedenle ilerleyişin de tahmin edildiği kadar hızlı olmayacağını açıkladı.

"BEKLEDİKLERİ KADAR HIZLI İLERLEYEMİYORLAR"

Rusya'nın, Ukrayna'ya askeri müdahalesi üzerine bir grup gazeteciye açıklamada bulunan üst düzey Pentagon yetkilisi, bu ülkenin kuzey, doğu ve güney olmak üzere üç koldan ilerlemeye devam ettiğini duyurdu.

Yetkili, Rus birliklerinin kuzeyden Kiev'e doğru ilerleyişinin önemli direnişle karşılaştığını belirterek, "Üç kolda da genel olarak son 24 saat içinde Rusların ivme kaybettiğini gördük. Bekledikleri kadar hızlı ilerleyemiyorlar" dedi.

Türkiye geneli sıcaklıklar artmaya devam edecek Türkiye geneli sıcaklıklar artmaya devam edecek

Rusya'nın şu ana kadar Ukrayna'ya 200'den fazla füze fırlattığını belirten yetkili, "Aynı zamanda Rusya'nın halen Ukrayna'da hava üstünlüğü elde edemediklerini değerlendiriyoruz. Birçoğu saldırılarla vurulsa da Ukrayna'nın hava savunma sistemleri çalışıyor. Füzelerin yanı sıra uçakları da var" ifadesini kullandı.