Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov, Ukrayna'ya silah yardımına tepki göstererek "Bunun en büyük nükleer güçler arasında öngörülemeyen sonuçlara gebe bir direkt askeri çatışmaya giden yol olduğu anlaşılmıyor olamaz" dedi.

2021'de Ukrayna'ya 650 milyon dolardan fazla askeri yardım sağlayan ve 40 milyar dolarlık yeni yardım paketini açıklayan ABD, Kiev’e silah göndermeyi sürdürüyor.

"RUSYA İLE ABD ARASINDA ÇATIŞMAYA YOL AÇABİLİR"

Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov, Ukrayna'ya silah yardımının Rusya ile ABD arasında çatışmaya yol açabileceği uyarısında bulundu.

Newsweek dergisi için bir yazı kaleme alan Antonov, "ABD'lilerin dar görüşlülüğü mevcut koşullarda da tezahür ediyor. Rusya'ya stratejik bir yenilgi yaşatma arzusunu kapılan ABD'li elitler, Kiev rejimine silah pompalayarak gerilimin tırmanmasına yönelik bahsi artırıyor. Bunun en büyük nükleer güçler arasında öngörülemeyen sonuçlara gebe bir direkt askeri çatışmaya giden yol olduğu anlaşılmıyor olamaz" dedi.

İran'da 5,6 büyüklüğünde deprem İran'da 5,6 büyüklüğünde deprem

" WASHINGTON KENDİ AYAĞINA SIKMAYA HAZIR"

ABD'nin Rusya'yı yaptırımlar yardımıyla 'boğma' planlarının da çalışmadığını kaydeden Antonov, "Düşüncesizce kısıtlama uygulanması, sadece ABD ekonomisindeki durumu derinleştiriyor. Yani Washington, Rusya karşıtı hararet içinde kendi ayağına sıkmaya hazır. Bu çok saçma görünüyor" ifadelerini kullandı.

"UKRAYNA'YI NAZİLERDEN ARINDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Antonov, ABD'nin çabalarının Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin özel askeri harekatta verilen Donbass sakinlerinin korunmasına ve Ukrayna'nın Nazilerden arındırılmasına, silahsızlandırılmasına ilişkin görevleri yerine getirme kararlılığını hiçbir şekilde etkilemeyeceğini vurguladı.

ABD'yi Rusya'yı bozguna uğratma sanrılarıyla kendini kandırmayı bırakma çağrısı da yapan Rus elçi, Moskova'yla pragmatik ilişkiler geliştirmenin alternatifi bulunmadığının altını çizdi.