TÜRKİYE'nin en güvenilik kurumları hangileri sorusunu yönelten ASAL araştırma ilginç sonuçlar elde etti. Tabloda medyanın en son sıralarda yer alması dikkat çekerken ilk sıraları güvenlik kurumları aldı. Bir dönem ilk sıradaki yerini kaybeden TSK yeniden en güvenilir kurum sıralasında birinci sıraya otururken, ikinci sırayı Jandarma, üçüncü sırayı polis aldı. Türkiye'nin istihbarat kurumu MİT ise listede 4. sırada yer aldı.

TBMM, Cumhurbaşkanlığı ortalarda
Asal'ın yaptığı ankette güvenlik güçlerinden sonra en çok güvenilen kurum listesinde meclis ilk beşte bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı makamı ise en güvenilir kurum anketinde 6. sırada yer aldı. TBMM ve cumhurbaşkanlığına karşılık Siyasi Partiler listenin sonlarında kaldı. 

Adalet ve Diyanete güven şaşırttı
Türkiye'nin en çok güvendiği kurum listesinde yargı kurumları yüzde 4.5 gibi düşük bir güven onayı aldı. Listede Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yeri de şaşırtıcı oldu. Diyanet'e güvende yüzde 3.1 ile çok düşük çıktı. Diyanet İşleri Başkanlığı neredeyse bankalarla (yüzde 3) aynı oranda çıktı. Aynı şekilde üniversitelere güven de çok düşük. 

   

RTÜK , TÜİK, ÖSYM, Medya en az güvenilen kurum
Asal anketinde Türkiye'nin en az güvenilen kurumları RTÜK, TÜİK, ÖSYM ve medya kurumları oldu. 

ASAL bu anketi 10-18 Aralık 2022 tarihleri arasında Türkiye genelinde NUTS-1 sistemine göre İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa, Kayseri, İzmir, Diyarbakır, Adana, Samsun, Konya, Antalya, Gaziantep, Erzurum, Mardin, Hatay, Zonguldak, Manisa, Aydın, Malatya, Van, Balıkesir, Trabzon, Kırıkkale, Giresun, Tekirdağ ve Ağrı dahil 26 ilde yaptı.

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin gözaltına alındı Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin gözaltına alındı

Anket 18 yaş üstü 2 bin 142 kişi ile yapıldı.