Basına kapalı olarak gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şura toplantısı sonra erdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, toplantıda alınan kararları kamuoyu ile paylaştı. Kalın "Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in görev süresinin 1 yıl uzatıldığını belirterek 32 yıl sonra bir ilke imza atıldı. 38 general ve amiral ise kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplanan Yüksek Askeri Şura toplantısında alınan kararları basın toplantısında açıkladı. Kalın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in görev süresinin 1 yıl uzatıldığını belirtti. Güler, 1990 yılından sonra 4 yıldan fazla Genelkurmay Başkanlığı görevini yerine getiren ilk isim oldu. Böylelikle 32 yıl sonra bir ilke imza atılmış oldu.

Yüksek Askeri Şura'da ayrıca, 30 Ağustos 2022'den geçerli olmak üzere 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 38 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle emekli edildi.

Kalın'ın açıklamaları şu şekilde:

16 general amiral ve amiral üst rütbeye yükselmiştir. 40 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatılmıştır. 38 general ve amiral kadrosuzluk sebebiyle emekliye sevk edilmiştir.

Orgeneral Yaşar Güler'in yaş haddi ve görev süresi bir yıl uzatıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz kadrosuzluk nedeniyle sevk edildiklerinden Donanma Komutanı Ercüment Tatlıoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanı, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Atilla Gülhan Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atanmıştır.

MSB acı haberi duyurdu: 1 şehit MSB acı haberi duyurdu: 1 şehit

Listenin tamamı Cumhurbaşkanlığı web sitesinde yayınlanacak.