Ukrayna'da devlet televizyonunda Devlet Başkanı Zelenski'nin ülkeye teslim olma çağrısı yaptığı mesaj yayımlandı. Gerçek çok geçmeden ortaya çıktı. Ülkeyi karıştıran mesaja ilişkin Zeneskiy'den de açıklama geldi.

Dünyanın gözü kulağı Ukrayna'dan gelen haberlerde. Savaş 21'inci gününde de can almaya devam ederken sosyal medyada da ayrı bir mücadele sürüyor.

DEVLET TELEVİZYONUNDA ÜLKEYİ KARIŞTIRAN MESAJ

Dijital dünyada süren 'enformasyon savaşı'nda hacker'lar da yer alıyor. Ukrayna'da devlet televizyonu hack'lendi ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'nin ülkeye teslim olma çağrısı yaptığı sahte bir mesaj yayımlandı.

SOSYAL MEDYADA BİR ANDA VİRAL OLDU

Sosyal medyada kısa sürede binlerce kişi tarafından paylaşılan ve viral olan söz konusu videonun 'Deepfake' yöntemi kullanılarak oluşturulduğu açıklandı.

ZELENSKİY AÇIKLAMADA BULUNDU

Ülkede kısa süreli bir panik havası yaşanmasına neden olan sahte video ile ilgili açıklamalarda bulunan Zelenski, 'Silahlarını bırakıp eve dönmelerini isteyeceğim birileri varsa onlar da Rus askerleridir' dedi. Zelenski sözlerine şöyle devam etti;

Stoltenberg: NATO müttefikleri arasında en çok zarar gören Türkiye'dir Stoltenberg: NATO müttefikleri arasında en çok zarar gören Türkiye'dir

'Biz evimizdeyiz, çocuklarımızı ve ailelerimizi koruyoruz. Bu yüzden zaferimizi kazanana dek silah bırakmayacağız.' Olayın ardından hack'lenen Ukraine 24, kanalı 'çocukça bir provakasyon' olarak nitelendirdiği saldırının ardından kontrolün geri alındığı bilgisini paylaştı. ABD merkezli teknoloji şirketleri Facebook, YouTube ve Twitter deepfake videonun platformlardan kaldırıldığını duyurdu.