İşte, “Abdullah bin Mahreme kimdir? Abdullah bin Mahreme nerede doğmuştur? Abdullah bin Mahreme ne zaman doğmuştur? Abdullah bin Mahreme nasıl Müslüman olmuştur? Abdullah bin Mahreme nasıl hicret etmiştir? Abdullah bin Mahreme nasıl evlenmiştir? Abdullah bin Mahreme’nin cesareti, Abdullah bin Mahreme’nin hayatı, Abdullah bin Mahreme’nin vefatı…” sorularının cevapları…

İslâmiyet’in ilk yıllarında Müslüman oldu. Müşriklerin işkenceleri karşısında Habeşistan'a hicret etmek zorunda kaldı. Oradan Medine'ye hicret ederek iki hicret sevabı birden kazandı. Bedir, Uhud, Hendek ve diğer gazalara katıldı.

Hz. Abdullah ilim, fazilet ve takva sahibi bir zattı. En büyük arzusu şehitlik mertebesine ermekti. Bunun için devamlı Cenab-ı Hakka dua ederdi. İhlasla yaptığı bu duâ kabul edildi. Yemâme Harbinde şehid düştü.

Hz. Abdullah bu savaşta çok büyük kahramanlıklar göstermişti. Vücudunun her tarafından yaralanmıştı. Mevsim mübarek Ramazan ayı idi. Oruçluydu. Son nefesini vermek üzereyken Abdullah ibni Ömer'i (r.a.) gördü. Abdullah da (r.a.) onu arıyordu. "Abdullah, iftar ettin mi?" diye sordu. Abdullah "Evet, ettim" cevabını verdi. Ondan kalkanla biraz su getirmesini rica etti. Hz. Abdullah su getirdiğinde onun şehit olduğunu gördü. O sırada 41 yaşında bulunuyordu.