banner30

banner29

Kenevir tohumunun kanıtlanmış 6 faydası

Kenevir tohumunun kanıtlanmış bir çok faydası var. İşte bunlardan birkaçı...

Aktüel 02.05.2020, 00:36 02.05.2020, 00:57
Kenevir tohumunun kanıtlanmış 6 faydası

Kenevir tohumları kenevir bitkisinin tohumlarıdır, 

Esrar ile aynı türlerden ancak farklı bir çeşittir.

Bununla birlikte, esrardaki psikoaktif bileşik olan sadece eser miktarda THC içerirler.

Kenevir tohumları son derece besleyici ve sağlıklı yağlar, protein ve çeşitli mineraller bakımından zengindir.

İşte kenevir tohumlarının bilim tarafından desteklenen 6 sağlık faydası.

1. kenevir tohumu inanılmaz besleyici

Teknik olarak bir fındık, kenevir tohumu çok besleyicidir. Hafif, fıstıklı bir tada sahiptirler ve genellikle kenevir kalpleri olarak adlandırılırlar.

Kenevir tohumları% 30'dan fazla yağ içerir. İki esansiyel yağ asidi olan linoleik asit (omega-6) ve alfa-linolenik asit (omega-3) bakımından son derece zengindirler.

Ayrıca, çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı olan gama-linolenik asit içerirler.

Kenevir tohumları harika bir protein kaynağıdır, çünkü toplam kalorilerinin% 25'inden fazlası yüksek kaliteli proteinden gelir.

Bu, kalorileri% 16-18 protein olan chia tohumu ve keten tohumu gibi benzer gıdalardan önemli ölçüde daha fazladır .

Kenevir tohumları da büyük bir E vitamini ve fosfor, potasyum, sodyum, magnezyum, kükürt, kalsiyum, demir ve çinko gibi mineraller kaynağıdır.

Kenevir tohumları çiğ, pişmiş veya kavrulmuş olarak tüketilebilir. Kenevir tohumu yağı da çok sağlıklıdır ve Çin'de en az 3000 yıldır gıda ve ilaç olarak kullanılmaktadır.

ÖZET:

Kenevir tohumları sağlıklı yağlar ve esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir. Ayrıca büyük bir protein kaynağıdır ve yüksek miktarda E vitamini, fosfor, potasyum, sodyum, magnezyum, kükürt, kalsiyum, demir ve çinko içerirler.

2. Kenevir Tohumları Kalp Hastalığı Riskinizi Azaltabilir

Kalp hastalığı dünya çapında bir numaralı ölüm nedenidir.

İlginç bir şekilde, kenevir tohumu yemek kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

Tohumlar vücudunuzda nitrik oksit üreten yüksek miktarda amino asit arginin içerir.

Nitrik oksit , kan damarlarınızı genişletir ve gevşetir, bu da kan basıncının düşmesine ve kalp hastalığı riskinin azalmasına neden olur.

13.000'den fazla insanda yapılan büyük bir çalışmada, artan arginin alımı, bir inflamasyon markeri olan azalmış C-reaktif protein (CRP) seviyelerine karşılık geldi. Yüksek CRP seviyeleri kalp hastalığına fayda sağlar.

Kenevir tohumlarında bulunan gama-linolenik asit, azalmış iltihaplanma ile de bağlantılıdır, bu da kalp hastalığına fayda  sağlar.

Ek olarak, hayvan çalışmaları kenevir tohumlarının veya kenevir tohumu yağının kan basıncını düşürebildiğini, kan pıhtı oluşumu riskini azaltabildiğini ve kalp krizinden sonra kalbin iyileşmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

ÖZET: Kenevir tohumları, kalp hastalığı riskinin azalmasına bağlı olan büyük bir arginin ve gama-linolenik asit kaynağıdır.

3. Kenevir Tohumu ve Yağ Cilt Bozukluklarına Faydalı Olabilir

Yağ asitleri vücudunuzdaki bağışıklık tepkilerini etkileyebilir.

Çalışmalar, bağışıklık sisteminizin omega-6 ve omega-3 yağ asitlerinin dengesine bağlı olduğunu göstermektedir .

Kenevir tohumları iyi doymamış ve esansiyel yağ asitleri kaynağıdır. Optimal aralıkta kabul edilen yaklaşık 3: 1 omega-6 / omega-3 oranına sahiptirler.

Çalışmalar, egzama hastalarına kenevir tohumu yağı verilmesinin, esansiyel yağ asitlerinin kan seviyelerini iyileştirebileceğini göstermiştir.

Yağ ayrıca kuru cildi rahatlatabilir , kaşıntıyı artırabilir ve cilt ilacı ihtiyacını azaltabilir (16 Güvenilir Kaynak, 17 Güvenilir Kaynak).

ÖZET: Kenevir tohumları sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Cilt hastalıklarına fayda sağlayabilen ve egzamadan ve rahatsız edici semptomlarından kurtulma sağlayabilen 3: 1 oranında omega-6 / omega-3 oranına sahiptirler.

4. kenevir tohumu büyük bir bitki bazlı protein kaynağıdır

Kenevir tohumlarındaki kalorilerin yaklaşık% 25'i nispeten yüksek olan proteinden gelir.

Aslında, kenevir tohumu, sığır eti ve kuzu eti gibi benzer miktarlarda protein sağlar - 30 gram kenevir tohumu veya 2-3 yemek kaşığı, yaklaşık 11 gram protein sağlar.

Tam bir protein kaynağı olarak kabul edilirler, yani tüm gerekli amino asitleri sağlarlar. Vücudunuz esansiyel amino asitler üretemez ve bunları diyetinizden almalıdır.

Komple protein kaynakları bitki krallığında çok nadirdir, çünkü bitkiler genellikle amino asit lizinden yoksundur. Kinoa , tam, bitki bazlı bir protein kaynağının başka bir örneğidir .

Kenevir tohumları, metiyonin ve sistein amino asitlerinin yanı sıra çok yüksek seviyelerde arginin ve glutamik asit içerir.

Kenevir proteininin sindirilebilirliği de çok iyidir - birçok tahıl, fındık ve baklagillerden daha rahattır.

ÖZET: Kenevir tohumlarındaki kalorilerin yaklaşık% 25'i proteinden gelir. Dahası, tüm temel amino asitleri içerirler ve onları tam bir protein kaynağı yaparlar.

5. Kenevir Tohumları PMS ve Menopoz Belirtilerini Azaltabilir

Üreme çağındaki kadınların% 80 kadarı adet öncesi sendromun (PMS) neden olduğu fiziksel veya duygusal semptomlardan muzdarip olabilir.

Bu semptomlara büyük olasılıkla prolaktin hormonuna duyarlılık neden olur.

Kenevir tohumlarında bulunan gama-linolenik asit (GLA), prolaktinin etkilerini azaltan prostaglandin E1 üretir.

PMS'li kadınlarda yapılan bir çalışmada, günde 210 mg GLA dahil olmak üzere 1 gram esansiyel yağ asidi almak semptomlarda önemli bir azalmaya neden oldu.

Diğer çalışmalar, GLA açısından da zengin olan çuha çiçeği yağının, diğer PMS tedavilerinde başarısız olan kadınların semptomlarını azaltmada oldukça etkili olabileceğini göstermiştir.

PMS ile ilişkili meme ağrısı ve hassasiyet, depresyon, sinirlilik ve sıvı tutulmasını azalttı.

Kenevir tohumu GLA'da yüksek olduğundan, çeşitli çalışmalar menopoz semptomlarını da azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir .

Kesin süreç bilinmemektedir, ancak kenevir tohumlarındaki GLA, menopoz ile ilişkili hormon dengesizliklerini ve inflamasyonu düzenleyebilir.

ÖZET: Kenevir tohumları, yüksek gamma-linolenik asit (GLA) seviyeleri sayesinde PMS ve menopoz ile ilişkili semptomları azaltabilir.

6. Bütün Kenevir Tohumları Sindirime Yardımcı Olabilir

Lif , diyetinizin önemli bir parçasıdır ve daha iyi sindirim sağlığına bağlıdır.

Bütün kenevir tohumları, sırasıyla% 20 ve% 80 içeren hem çözünür hem de çözünmeyen lif için iyi bir kaynaktır.

Çözünür lif , bağırsağınızda jel benzeri bir madde oluşturur. Yararlı sindirim bakterileri için değerli bir besin kaynağıdır ve ayrıca kan şekerindeki ani düşüşleri azaltabilir ve kolesterol seviyelerini düzenleyebilir.

Çözünmeyen lif dışkınıza hacim kazandırır ve yiyecek ve atıkların bağırsağınızdan geçmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, diyabet riskinin azalmasıyla da bağlantılıdır.

Bununla birlikte, kenevir kalpleri olarak da bilinen kabuksuz veya kabuklu kenevir tohumları, lif bakımından zengin kabuk çıkarıldığı için çok az lif içerir.

ÖZET: Bütün kenevir tohumları, sindirim sağlığına fayda sağlayan hem çözünen hem de çözünmeyen yüksek miktarda lif içerir. Bununla birlikte, kabuğu alınmış veya kabuklu kenevir tohumları çok az lif içerir.

Kenevir tohumu Batı'da son zamanlarda popüler olmasına rağmen, birçok toplumda temel bir gıdadır ve mükemmel besin değeri sağlarlar.

Sağlıklı yağlar, yüksek kaliteli protein ve çeşitli mineraller açısından çok zengindirler.

Genel olarak, kenevir tohumları inanılmaz derecede sağlıklıdır. İtibarlarına layık birkaç süper gıdadan biri olabilirler

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?