'TRT dizilerine yapılan harcamalar' soru önergesine cevap verildi

CHP'li milletvekilinin TRT’de yayımlanan dizi, film ve belgesel sayısını ve bunlar için ne kadar harcama yapıldığına dair yönelttiği soru önergesine cevap veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yapımlara ne kadar ödendiğini ‘ticari sır’ olduğunu belirtti.

'TRT dizilerine yapılan harcamalar' soru önergesine cevap verildi

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in soru önergesini yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ,TRT’nin harcamalarının “ticari sır” olduğunu açıkladı. Antmen TRT’de yayımlanan dizi, film ve belgesel sayısını ve bunlar için ne kadar harcama yapıldığını sordu. Oktay ise 2005 yılında 5005 iç yapım, 4 bin 465 dış yapım ve 57 sinema filmi olmak üzere toplam 9 bin 527 yapıma para ödendiğini aktardı. Oktay bu yapımlara ne kadar ödendiğinin ise ‘ticari sır’ olduğunu belirtti.

'DÖVİZ ÜZERİNDEN ÖDEME YAPILDI'

Antmen’in şu anda yayımlanan yerli ve yabancı yayınlara ilişkin sorusuna ise Oktay şu cevabı verdi: TRT 1 kanalında yeni yapım olarak 7 yerli dizi, 1 yabancı dizi, arşivden 5 yerli dizi yayımlanmaktadır. Yerli dizilerin ödemesi TL cinsinden yapılmaktadır. Yabancı dizinin ödemesi ise döviz üzerinden yapılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2018, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5