Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli'nin Sözcüsü Roberto Cuillo, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, Sassoli'nin, İtalya'nın Aviano kentinde tedavi gördüğü hastanede gece 01:15'te hayatını kaybettiğini açıkladı.

Cuillo, cenaze töreniyle alakalı bilgilerin birkaç saat içinde duyurulacağını belirtti.

UZUN SÜREDİR HİÇBİR TOPLANTIYA KATILMAMIŞTI

Eylülde zatürre nedeniyle hastaneye kaldırılan Sassoli, uzun süre AP'nin oturumlarına başkanlık edememiş ve AB zirveleri gibi üst düzey toplantılara da katılmamıştı.

HASTANEYE KALDIRILMIŞTI

Kosova'nın kuzeyinde durum gerginliğini koruyor Kosova'nın kuzeyinde durum gerginliğini koruyor

65 yaşındaki Sassoli'nin bağışıklık sistemindeki bozukluktan kaynaklanan ciddi durum nedeniyle, iki hafta önce hastaneye kaldırıldığı belirtilmişti.

HASTALIĞI NEDENİYLE BAŞKANLIĞA YENİDEN ADAY OLMAMIŞTI 

Sassoli rahatsızlığı nedeniyle, 17-20 Ocak'ta Strazburg'daki oturumda yapılacak AP başkanlık seçiminde yeniden adaylığını koymamıştı.

DAVID SASSOLİ KİMDİR?

30 Mayıs 1956'da Floransa'da doğan David Sassoli, 30 yıldan uzun süre gazetecilik yaptıktan sonra siyasete atıldı.

Sassoli, politik yaşamı öncesi İtalya'da tanınmış bir haber sunucusuydu.

Sassoli, 2009'da AP üyesi, 2019'da ise AP Başkanı seçildi.

AP'deki en büyük ikinci grup olan merkez soldaki Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı'ndan olan Sassoli, açıklamalarını AB yetkililerinin aksine İngilizce ve Fransızca değil, İtalyanca yapıyordu.

10 BÜYÜKELÇİ YORUMU TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Sassoli, 23 Ekim'de büyükelçiler krizi sırasında Twitter hesabındaki paylaşımında, "10 büyükelçinin istenmeyen kişi ilan edilmesi Türk hükümetinin otoriterleşmesinin bir işareti" yorumunu yapmış ve "Sindirilmeyeceğiz. Osman Kavala'ya özgürlük" demişti.