Adalet Bakanı Bekir Bozdağ canlı yayında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Bozdağ'ın süresiz nafaka konusunda yaptığı açıklamalar dikkat çekti. geçtiğimiz günlerde de İlahiyatçı-Hatip Şevki Yılmaz kaleme aldığı köşe yazısında süresiz nafaka konusuna değinmişti. İşte Bakan Bozdağ'ın açıklaması...

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ  A Haber canlı yayınında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

SÜRESİZ NAFAKA KALDIRILACAK MI?

İşte Bakan Bozdağ'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

Bakanlığımız bu sorunu görüyor, çalışmalarımız sürüyor. Çözüm için biraz zamana ihtiyaç olduğu anlaşılıyor. Ömür boyu nafaka adil değil. 180 bin boşanma var. Hükmedilen nafaka 30 bin.

ERKEN EVLİLİK MAĞDURLARI

3 bin 500 civarında mağdur aile var. Ortada bir haksızlık var en kısa sürede giderilecek.

SOSYAL MEDYANIN YARGIYA ETKİSİ

Türkiye'de sosyal medya mahkemelerinin olduğunu görüyorum. Hakimler görevlerinde bağımsız-tarafsızdır. Kararlarını verirken anayasaya kanuna ve hukuka bağlı bir vicdani kanaatle karar verirler. Sosyal medya böyle yazıyor, falancı gazeteci böyle yazıyor filan yorumcu böyle diyor. Eğer hakim ona bakarsa dosyayı unutur, bu sefer anayasadan uzaklaşan bir vicdanla bambaşka bir karar ortaya çıkar. Hakimin vicdanı anayasaya bağlıysa rahattır. Kamuoyunun tatmin etme duygusuna bağlıysa o vicdan rüzgarın önündeki yaprak gibidir. Ne hakkı ne de hakikati tespit edip hakikati sahibine teslim edemez.

Her karar adaletin terazisinden geçer.

HAKİM VE SAVCILARA YÖNELİK YENİ DÜZENLEMELER

1 Ocak 2023'te yeni sistem devreye girecek. Hakim ve savcı yardımcılığı gelecek.Hakim ve Savcı Yetiştirme Sistemini yargımıza kazandırmış olacağız.

FETÖ YARGIDAN TAMAMEN TEMİZLENDİ Mİ?

FETÖ'nü belini kıran seçimdi. Devletin içinde FETÖ'nün oyun kurucu aktör olma vasfı yok. Saklanan kriptolar olabilir ama etkileri yok. Şu an da hiçbir şekilde devlette etkin olma şansları yok. Biz onları tespit ettiğimizde hukuk çerçevesinde gereğini yuapmada tereddüt etmeyiz. Çünkü devlette görev yapanların anayasasına sadakat yükümlülüğü vardır. Eğer devletinize sadakat yükümlülüğüne aykırı davranıyorsanız devletin sizinle çalışmama hakkı vardır.

KAŞIKÇI DAVASI NEDEN DEVREDİLDİ?

Kaşıkçı cinayerti tasvif edilemez, ilk müdahil olan biziz. Süreci bekleyeceğiz. Yargılamanın Suudi Arabistan'a nakledilmesi tamamen yasaya uygundur. Davanın naklinden sonra ismi geçen diğer sanıkları da yargılayacaklar. Yargılama Suudi Arabistan mahkemelerinde yapılacaktır. Burada Türkiye'nin yargı yetkisini devretmesi söz konusu değildir.

ŞEVKİ YILMAZ BİRKAÇ GÜN ÖNCE SÜRESİZ NAFAKA KONUSUNA DEĞİNMİŞTİ

Finlandiya: Türkiye Cumhurbaşkanına her şeyi açıklamaya hazırız Finlandiya: Türkiye Cumhurbaşkanına her şeyi açıklamaya hazırız

Öte yandan İlahiyatçı Hatip Şevki Yılmaz Cuma günü yayınlanan köşe yazısında süresiz nafaka konusuna değinmiş ve çağrıda bulunmuştu. Yılmaz, 'Süresiz Nafaka Nifakına Son!" diyerek uyarı yapmıştı.

ŞEVKİ YILMAZ'IN 'SÜRESİZ NAFAKA NİFAKINA SON!" YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ