banner30

banner29

Afrika kıtası ikiye bölünüyor! Yeni bir okyanus doğacak...

Bilim insanları, Afrika’nın ikiye bölünmesi sonucu yeni bir okyanusun ortaya çıkabileceği konusunda uyardı.

Bilim, Teknoloji 19.07.2020, 19:27
Afrika kıtası ikiye bölünüyor! Yeni bir okyanus doğacak...

NBC News'te yer alan haberde, bilim insanlarının hesaplamalarına göre, yaklaşık beş-on milyon yıl sonra Afrika'nın doğu kısmında tektonik bir bölünme olacağı ve bunun sonucunda kıtanın iki parçaya ayrılacağı belirtildi.

Etiyopya’nın Afar bölgesinde yer alan bu kısım, birbirinden yavaşça ayrılan üç tektonik plakanın birleştiği yerde bulunuyor. Bilim insanları, bölgede 2005 yılındaki volkanik hareketler sonucu oluşan yarığın uzunluğunun 56 kilometreye ulaştığını hatırlattı.  

İngiltere'deki Leeds Üniversitesi'nden Profesör Christopher Moore, "Burası dünyada kıtasal çatlağın nasıl okyanus haline geldiğinin incelenebileceği tek yer" dedi.

Plakaların hareketini GPS yoluyla izleyen bilim insanları, yarığın yükselen magmanın artan basıncından kaynaklandığını düşünüyor.

Etiyopya’da yaşanan depremin ardından oluşan yarık, Kenya’da oluşan deprem ile büyüyerek devam etti. Bilim insanlarını ve yerel halkı korkutan topraktaki bu yarığın yeni bir kıtanın habercisi olacağı ifade edildi.

Oluşan yarığı hayretle karşılayan bilim insanları, olayın hemen ardından incelemelere başladı. Yapılan araştırmalar ve volkanik hareketlerin neticesinde bilim insanları, Afrika kıtasının doğusunda yeni bir kıtanın oluşacağı kanaatine vardı. İncelemelerini derinleştirdikçe ortaya çıkan sonuç bilim insanlarını korkutmaya da başladı. Milimetre milimetre büyüyen yarıkları tespit eden bilim insanları, oluşumun ne zaman tamamlanacağını hesaplamaya çalışıyor.

Yorumlar (1)
tugo 10 ay önce
...beş on milyon yıl sonra muhtemelen cennetlikler cennette, cehennemlikler de cehennemde olacak... zannederim o vakit bu olay hiç kimseyi ilgilendirmeyecek...
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?