ChatGPT nedir?
ChatGPT, yapay zeka araştırma şirketi OpenAI tarafından geliştirilen bir sohbet robotudur. Soruları yanıtlamak, matematik denklemlerini çözmek, metin yazmak, hata ayıklamak ve kodu düzeltmek, diller arasında çeviri yapmak, metin özetleri oluşturmak, önerilerde bulunmak, bir şeyleri sınıflandırmak gibi bir dizi farklı işlevi vardır. Başka bir deyişle, birçok insan için günlük hayatı basitleştirme potansiyeline sahip çok çeşitli işlevlere sahiptir.

Sohbet robotu şu anda hala bir prototip ve uzun bir GPT (Generative Pre-Trained Transformer) teknolojileri serisinin en sonuncusunu temsil ediyor. Google'a bir alternatif olarak tanımlanmasının nedeni, Google'ın şu anda kullanıcılara sağladığı işlevlerin çoğunu sağlayabilmesidir. Ayrıca web siteleri için içerik üretme ve müşteri sorularını yanıtlama gibi görevleri yerine getirme potansiyeline de sahiptir.

Evren'in en uzak galaksisinde organik moleküller tespit edildi Evren'in en uzak galaksisinde organik moleküller tespit edildi

ChatGPT nasıl kullanılır?
ChatGPT'yi kullanmaya başlamak için 18 yaşından büyük olmanız ve bir OpenAI hesabınızın olması gerekir. Sohbet robotunu şu anda ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

ChatGPT'nin özellikleri nelerdir?

Peki OpenAI ChatGPT tam olarak nasıl çalışıyor ve ne işe yarıyor? Çoğu yapay zeka gibi ChatGPT de internetten alınan geniş bir bilgi veritabanı aracılığıyla eğitilir. Takip sorularını yanıtlamasına, belirli talepleri reddetmesine ve arızalandığında veya hata verdiğinde bunu fark etmesine olanak tanıyan bir konuşma arayüzüne sahiptir. Ayrıca kullanımı da kolaylaştırıyor.

Bu işlevsellik, müşteri hizmetleri gibi şeyler için sohbet robotlarının kullanılması yaygınlaştığında nispeten etkileyici görünmeyebilir, ancak aradaki fark, çoğu sohbet robotunun önceden programlanmış otomatik yanıtlardan oluşan küçük bir seçkiye sahip olması, ChatGPT'nin ise bir sorguya doğrudan yanıt verebilmesi ve bir insanın yapabileceği gibi sohbette kendini uyarlayabilmesidir.

Bunun yanında, ChatGPT özelliklerini sıralayabiliriz:

Soru-cevap yapabilme,
Matematik denklemleri çözebilme,
Metin oluşturabilme (akademik, edebi makalaler vb.),
Diller arası çeviri yapabilme,
Hata ayıklayabilme ve düzeltebilme,
Metni özetleyebilme,
Metinlerdeki anahtar kelimeleri bulabilme,
Sınıflandırma yapabilme,
Önerilerde bulunabilme,
Herhangi bir şeyin ne işe yaradığını açıklayabilme,
Yazılım geliştirebilme.

ChatGPT nerede kullanılır?
ChatGPT'yi metin içeren her şeyde kullanabilir ve deneyebilirsiniz.

İşte bazı kullanım fikirleri:

E-posta yazmak.
İş başvuruları yazmak.
Hikayeler, şiirler, şarkı sözleri veya romanlar yazmak.
Fıkra anlatmak.
Blog yazısı taslakları oluşturmak.
Blog fikirleri üretmek.
İş fikirleri üretmek.
İcat yaratmak.
Günlük işler için tavsiye istemek.
Fikir sormak.
Ödev yapmak.
Kod ve uygulamalar yazmak.
Kodda hata ayıklamak.
Kodun anlaşılmasına yardımcı olmak.
Yine de Chat GPT konusunda çok dikkatli olun. Bu teknolojiyi denerken en azından bu iki kilit noktayı göz önünde bulundurun:

İntihal: Yapay zeka benzersiz ve iyi düşünülmüş içerik üretir, ancak bazen %100 orijinal olmayabilir. Yazınızın orijinal ve benzersiz olduğundan emin olmak için plagiarism kontrol araçlarını kullanın!
Hassas bilgileri sızdırma: ChatGPT'ye gönderdiğiniz her şeyin araç için eğitim verisi olarak kullanılabileceğini unutmayın. OpenAI'nin geliştiricileri pratikte ChatGPT'ye gönderdiğiniz her şeyi okuyabilir. ChatGPT ile herhangi bir hassas bilgi paylaşmayın.

ChatGPT faydaları nelerdir?
Chat GPT'nin nasıl çalıştığını ele aldığımıza göre, bu model alan için ne anlama geliyor? YGZ'yi (Yapay Genel Zeka) çözdüğümüz anlamına mı geliyor?

Sohbet robotları onlarca yıldır ilgi çekiyor, ancak çoğu hala nispeten ilkel ve yalnızca yardım masası sayfalarındaki ilkel soruları yanıtlayabiliyor veya bir şekilde hayal kırıklığına uğramış müşterilerin sorunlarını ele alabiliyor. Ancak şimdi, ChatGPT'nin birden fazla sorgu aracılığıyla bir sohbeti yürütme ve yazılım kodu oluşturma yeteneği ile NLP (Natural Language Processing) dünyası yavaş yavaş yeni bir döneme giriyor.

Bir makine öğrenimi modeli olarak ChatGPT, NLP içeren çok çeşitli görevlere yardımcı olma yeteneğine sahip. Büyük bir metin veri kümesine dayalı eğitimi sayesinde, çok çeşitli soru ve talebi anlayabiliyor, bunlara insan benzeri yanıtlar üretebiliyor. Potansiyel faydalarından bazıları ise şunlardır:

NLP ile ilgili görevlerde geliştirilmiş verimlilik ve doğruluk
Çok çeşitli sorulara hızlı ve doğru yanıtlar
Doğal dilin anlaşılmasını ve oluşturulmasını gerektiren çok çeşitli görevlerde yardım
ChatGPT sınırlamaları ve eksiklikleri neler?
ChatGPt'nin yetenekleri dikkate değer fakat bununla birlikte, geçmişteki birçok sohbet robotu gibi, kendi sınırlamaları ve sorunlarıyla birlikte geliyor:

Kulağa makul gelen ancak yanlış bilgiler sunabilir: ChatGPT bazen kulağa makul gelen ancak yanlış bilgilerle yanıt veriyor ve Pekiştirmeli Öğrenme (RL) eğitimi sırasında şu anda bir doğruluk kaynağı olmadığı için bunu düzeltmek zor olabilir. Öte yandan, daha temkinli olması için eğitilirse, doğru yanıtlayabileceği soruları reddedebilir. Ayrıca, gözetimli öğrenme modeli yanlış yönlendirebilir çünkü bu, insanın ne bildiğinden ziyade modelin ne bildiği ile ilgilidir.
Veri girişi ile ilgili küçük değişikliklere karşı hassastır: ChatGPT'nin yanıtı, veri girişinde küçük bir değişiklik yapılırsa veya aynı istem birden çok kez yapılırsa tutarsız olabilir. Bu gibi durumlarda, model cevabı bilmediğini iddia edebilir veya doğru cevap verebilir.
Bias sorunu: Eğitim verilerindeki biaslar ve aşırı optimizasyon nedeniyle, ChatGPT modeli aşırı derecede ayrıntılı olabilir ve belirli ifadeler çok sık kullanılabilir. Örneğin; bu sorun nedeniyle pek çok kez OpenAI tarafından eğitilmiş bir dil modeli olduğunu tekrarlamaktadır.
Açıklayıcı sorular sormaması: Mevcut model, kullanıcı belirsiz bir sorgulama yaptığında ChatGPT tahminde bulunuyor. Fakat bunun aksine ideal olarak, açıklayıcı sorular sormalıdır.
Uygunsuz veya zararlı isteklere yanıt: Model genellikle uygunsuz istekleri kabul etmeyi reddetse de bazen zararlı talimatlara yanıt veriyor.  Ancak iyi haber şu ki, mevcut sistemi iyileştirmek için uygun kullanıcı geri bildirimleri dikkate alınıyor.
Gördüğümüz gibi, çeşitli sınırlamalar ve sorunlar devam ediyor, ancak düzenli model güncellemeleri ve ChatGPT'ye erişilebilir bir arayüz, eksik olduğu alanlarda iyileştirmeye yardımcı oluyor. Ayrıca, kullanıcılardan gelen değerli geri bildirimler, yeni risklerin ve olası kısıtlamaların tanınmasına yardımcı olacaktır.

Eğitim süreci devam ediyor ve bu yapay zeka aracının yetenekleri, öğrenmeye devam ettikçe sürekli olarak gelişiyor. ChatGPT'nin artan popülaritesi onu NLP dünyasında kesinlikle potansiyel bir büyük oyuncu haline getirmiştir.

ChatGPT Türkçe kullanılabilir mi?
OpenAI ChatGPT'yi internetten alınan geniş bir metin veri kümesi üzerinde eğittiği için İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Türkçe, Rusça ve diğerleri dahil olmak üzere çok çeşitli dillerde metin oluşturabiliyor. Ancak, modelin performansının oluşturulan metnin diline ve karmaşıklığına bağlı olarak değişeceğini unutmamak gerekir.

Henüz İngilizce dilindeki kadar geliştirilmemiş olsa da Türkçe olarak kullanmak istediğinizde dilimizde bir soru sormanız veya herhangi bir şey yazmanız yeterli olacaktır. Karşılık olarak Türkçe cevap vererek bu alandaki yetkinliğini gösterecektir.

ChatGPT ücretsiz mi?
Çeşitli sorulara yanıt olarak zekice, doğal, iyi referanslı yazılar üretebilen ChatGPT şimdilik ücretsiz ve OpenAI resmi web sitesi üzerinden erişebilirsiniz. Fakat gelecekte şirket, ücretli/ücretsiz bir model benimseyabilir.

ChatGPT kimin?
Dünyanın en zengin adamı Elon Musk'ın Sam Altman ile birlikte kurduğu bağımsız bir araştırma kuruluşu olan OpenAI, Kasım 2022'nin sonunda Chat GPT adlı bir sohbet robotunu başlattı ve hizmet sadece bir hafta içinde 1 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.