banner29

Yoğun yerleşme alanları nerelerdedir? Özellikleri nedir?

İnsanlar son 150 yılda şehir yaşamını daha çok tercih etmiş ve o bölgelere akın etmiştir. Günümüzde, dünya nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 65'ine yakını şehirlerde yaşamaktadır. Peki insanların yaşadığı bu yoğun yerleşme alanları nerelerdir? Yoğun yerleşme alanlarının özellikleri nedir? Yoğun yerleşme alanlarının etkisi nedir? İşte detaylar...

Coğrafya 01.10.2020, 13:59 02.10.2020, 17:30
Yoğun yerleşme alanları nerelerdedir? Özellikleri nedir?

Yoğun yerleşme alanları nerelerdir? Yoğun yerleşme alanlarının özellikleri nedir? Yoğun yerleşme alanlarının etkisi nedir?

YOĞUN YERLEŞME ALANLARI NERELERDİR? ÖZELLİKLERİ NEDİR?

İnsanlar son 100-150 yılda şehirlere akın ederek o bölgelerde yüksek nüsuslu yaşam alanları oluşturmuşlardır. Bu yüksek nüfuslu alanlara şehir denmektedir. Şehirlerin, nüfusuna göre, coğrafik şartlarına göre, fonksiyonlarına göre nüfusları değişebilir. Kültürel, eğitim, ekonomi,sanayi,spor ve daha birçok konuda önde gelen şehirlerin nüfusu yüksektir. Bunun yanı sıra yakınında tarıma elverişli toprakların olmasıda bir şehrin nüfusunu artırır. Örnek olarak verirsek; İstanbul her alanda önde gelen şehirlerden biridir ve nüfusu 15 milyonu aşkın durumdadır. Yine Nijerya'nın en büyük şehri olan Lagos'ta 17 milyonu aşkınj nüfusyla, yüksek nüfuslu bir bölgedir. Bunun sebebi ise; Lagosun çevresinde verimli tarım arazilerinin olmasıdır. 

DÜNYADAKİ YOĞUN NÜFUSLU BÖLGELER:

Ayrıca Dünyanın en çok nüfus yoğunluğu olan şehirleri ile alakalı olan galerimizide ziyeret etmeyi unutmayın...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?