Engellilerden İmamoğlu'na çağrı! Biz dolandırıcı değiliz...

İBB BELBİM engelli vatandaşların 'ücretsiz İstanbulkart'larını iptal edip, yeniden vizelendirilmesi için engelli raporlarını güncellemelerini istedi. İptal ve vizelendirme bilgilendirmesiyle karşılaşan engelli vatandaşlar, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na tepki gösterdi.

Engellilerden İmamoğlu'na çağrı! Biz dolandırıcı değiliz...

Yerel seçimlerin ardından suların bir türlü durulmadığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yapılan bir düzenleme sonucu 'ücretsiz İstanbulkart' sahibi engelliler ayağa kalktı. Konuyla ilgili engelliler forum sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında İBB'nin çiçeği burnundaki başkanı Ekrem İmamoğlu'na ve yönetimine tepki gösterdi.

TEYİT EDİLEMEYEN ENGELLİLERİN KARTLARI İPTAL EDİLDİ

Sağlıkla Bakanlığı'yla bir protokol imzalayan İBB, 'ücretsiz İstanbulkart' sahibi engelli vatandaşların raporlarını Sağlık Bakanlığı e-Rapor ve Ulusal Engelliler Veri Bankası sistemi üzerinden teyit etmeye başladı. Yapılan teyit etme çalışmaları esnasında arşivlerde ve sistemde raporları gözükmeyen tüm engellilerin ücretsiz kartları iptal edilerek, raporlarını sisteme kaydettirmeleri ya da yeniden rapor almaları dahilinde ücretsiz kartlarının iade edileceği belirtildi. Kartlarının iptal edildiğini gören engelli vatandaşlar, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve yönetimine sosyal medyadan ve engelli forum sitelerinden tepki gösterdi.

ENGELLİ VATANDAŞTAN TEPKİ

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan bir engelli vatandaş, ''Sn. Ekrem İmamoğlu "aşk olsun kalbimi kırdınız", ilk icraatınız engellilere mi olacaktı..? Yıllardır "engelsiz" kullandığım ücretsiz İstanbulkartı'ma vizeleme talimatı getireceğinize, İstanbullu engellilere nasıl hayatı daha kolaylaştırırım diye düşünmenizi isterdim. Vatandaş "bedava süt ekmek beklerken" gel de şimdi hastanelerde bürokrasiyle uğraş! Duyarlılığınız ve empatiniz için çok teşekkür ediyorum...'' ifadelerini kullandı.

'3 AY' SÜRE TANINDI

Ücretsiz İstanbulkartları iptal edilen engellilerin tepkisi üzerine harekete geçen İBB yetkilileri, engellilerin rapor işlemlerini halletmesi için kartlarına 1 Kasım 2019 tarihine kadar 3 aylık ücretsiz kullanım vizelemesi tanımladı. Kendilerine tanınan üç aylık süreye bir nebze de olsa sevinen engelliler, karşılaşacakları yasal prosedürlerin daha uzun süreceğini ve yeniden raporlamanın ne kadar zor olduğundan bahsederek, tepkilerini bir kez daha dile getirdi.

2008 ÖNCESİNDE SIKINTI VAR

Kendilerine gelen uyarıları dikkate alan engelliler, raporlarını aldıkları hastanelere gitti. Kimi engellilerin raporları sisteme entegre edilirken, kimi engellilerin raporları da T.C Kimlik NO ve Rapor NO'su olmadığı için sisteme kaydedilmedi. 2000 öncesi engelli raporu alanların raporlarında TC Kimlik NO'su olmaması, 2008 yılına kadar TC Kimlik NO'nun zorunlu olmaması nedeniyle 2008 yılından önceki raporların geneli e-Rapor sistemine kaydedilmediği gibi yeniden raporlandırılması gerektiği belirtildi.

BÜROKRASİ MÜCADELESİ

Zor şartlar altında hastanelerin yolunu tutan engelliler 'hastane arşivini su bastı ya da arşivde bu belgeler yok' baheneleriyle karşılaştı. Ellerindeki orjinal engelli raporlarında da TC Kimlik NO ve Rapor NO olmaması nedeniyle ne yapacağını şaşırdı. Mağdur olan engelliler, yeniden rapor almak için uzun bir bürokrasi sürecinden geçmek için hazırlanmaya başladı. 

HaberVakti

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2019, 14:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman aybars
Osman aybars - 2 hafta Önce

Yazıklar olsun. Her yolsuzluğu çözdü sıra engellileremi geldi.. koskoca devlet kurumu olan aile ve sosyal politikana bakanlığı engelli kartını tanımayan bu zihniyeti biz istanbul halkı olarak tanımıyor ve tüm engelli dernekleri bu alınan skandal karari protista etmeye davet ediyorum.ve reis beni affet bu aptal zihniyete oy verdiğim icin

Ihsan
Ihsan - 4 ay Önce

zulüm yapıyor densiz ekrem.

Yusuf Aydın
Yusuf Aydın - 3 ay Önce

Engelleyenler bizim engellimizi alırlar mı

ismet okutan
ismet okutan - 1 ay Önce

Kartı Ekrem'e göndereceğim Alsın o kullansın

SIRADAKİ HABER

banner5