banner30

banner29

Esra Elönü'ye atılan iftira üzerinden hakaret eden Orhan Aydın neden gözaltına alındı?

Sinema ve tiyatro oyuncusu olarak tanınan Orhan Aydın, Haber 7 yazarı Esra Elönü'nün paylaşmadığı bir ifadeyi paylaşmış gibi belirtip, hakaret etti. Elönü de Aydın hakkında suç duyurusunda bulundu. Gözaltına alınan Aydın'ın haksız yere isyan etmesi herkesi şaşırttı.

Dosya 17.07.2019, 15:38 17.07.2019, 16:48
Esra Elönü'ye atılan iftira üzerinden hakaret eden Orhan Aydın neden gözaltına alındı?

Haber 7'deki köşe yazıları ve Ülke TV'deki Arafta Sorular programıyla dikkat çeken Esra Elönü, kendi adına açılan sahte hesaplar üzerinden yapılan paylaşımlarla ilgili yasal haklarını kullanmaya devam ediyor. Son olarak oyuncu Orhan Aydın, Elönü'ye ait olmayan ifadeleri paylaşarak Elönü'ye twitter hesabı üzerinden hakaret etti. Bunun üzerine Elönü, Aydın hakkında suç duyursunda bulundu.

İFTİRA ÜZERİNDEN HAKARET

Sosyal medyada kendi adına açılan sahte hesaplar üzerinden yapılan bir paylaşımda 'İslam'a göre IŞİD komutanıyla evlenmek geçerlidir' ifadeleri yer aldı. Söz konusu hesabı ve paylaşımları yıllar önce yalanlayan Elönü, son olarak oyuncu Orhan Aydın'ın aynı iftira üzerinden kendisine 'Alçalıktır, katilleri övmektir' ifadelerini kullanmasının ardından suç duyurusunda bulundu. Hakkında suç duyurusu bulunan Aydın, Urla'da emniyet güçleri tarafından gözaltına alınarak, sorgusu tamamlandıktan sonra serbest bırakıldı.

HEM İFTİRA ATTI HEM DE ÖZGÜRLÜK EDEBİYATI YAPTI

Gözaltı sürecini protesto eden Aydın, “Benim IŞİD dediğim, onlarınsa DAEŞ dediği çeteyi öven bir paylaşımı alıntılayarak yorum yaptım, Esra Hanım da bunun üzerine hakaret davası açmış. Bu ülkede demokrasi, insan hakları, özgürlük mekanizması tıkandı. Düşünce özgürlüğü zaten yok. Bana yapılan şey, bu ülkenin yazarlarına, sanatçılarına, aydınlarına, gazetecilerine, sendikacılarına, işçilerine yapılandan farklı değil... Adalet ancak özgürlükle birlikte gelecek. Hukuk herkes için olduğunda hukuk, adalet herkes için olduğunda adalettir. Gün ola devran döne...” ifadelerini kullandı. Aydın'ın söz konusu paylaşımı gerçekmiş gibi ele alarak tepki göstermesi, tepkilere neden olmuştu.

DAHA ÖNCE DE DUMAN AYNI İFTİRAYI KULLANMIŞTI

2015 yılında da dönemin Hürriyet Gazetesi yazarı Selahattin Duman da sahte hesaplardan yayılan 'İslam'a göre IŞİD komutanıyla evlenmek geçerlidir' açıklamayı Elönü'ye mal ederek "Mail hesabıma düştüğünden beri bön bön bakıyorum aşağıdaki cümleye. Esra Elönü adındaki hanım kızımız buyurmuşlar: "IŞİD'li mücahitlerle sevişmek cihattır. Cenneti garantilemektir." Bu kadar iddialı bir lafı eden kimdir diye merak ettim." ifadelerini kullanmıştı. Elönü de bu iftira üzerinden hareket eden Duman hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Duman daha sonra kaleme aldığı köşe yazısında olayın bir iftiradan ibaret olduğunu ve hata yaptığını itiraf etmişti.

ŞARKICI LEMAN SAM DA AYNI OYUNU OYNADI

2014 yılında "husnumahalli" adlı twitter kullanıcısının hesabında yayınlanan yazıda "IŞİD kaçırdığı ezidi, hristiyan ve Türkmen kadınları köle pazarlarında satmaya başladı" şeklinde ifadeler yer aldı. Bu ifadelere cevap veren şarkıcı Leman Sam'ın da twitter hesabında " Esra Elönü denen kadını gönderin oraya" şeklinde yazı yazarak Elönü'ye hakaret ettiği görüldü. Elönü bu açıklamalar üzerine Sam hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Sam savunmasında Elönü'nün geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Twitter'da yazdığı yazıda "IŞIDçi mücahitlerle sevişmek cihattır cenneti garantilemektir" şeklinde sosyal medyada bir yazı yazdığını bu nedenle "husnumahalli" adlı kullanıcının paylaştığı yazıya Civliz'in bu yazısını ekleyerek "Esra Elönü denen kadını gönderin oraya" şeklinde bir yazı yazdığını söyledi. Fakat Esra Elönü defalarca yaptığı açıklamada öyle bir ifade kullanmadığını belirtmişti.

ELÖNÜ'NÜN AVUKATLARI DA DUYURDU

Elönü'nün avukatları konuyla ilgili yaptıkları açıklama, ''Müvekkilimizin de adına açılan sahte bir hesaptan bir süre önce; "IŞİD'Lİ MÜCAHİTLERLE SEVİŞMEK CİHATTIR. CENNETİ GARANTİLEMEKTİR" şeklinde ahlâksız bir paylaşımda bulunulmuştur. Müvekkil "bu paylaşımın kendisine ait olmadığını, ilgili hesabın da sahte olduğunu" sayısız defa gerek yaptığı basın açıklamalarında, gerek TV programlarında, gerekse de kendi sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla duyurduğu halde, müvekkilin "gerçeği açıklama" çabasını desteklemesi beklenen bir kısım medya, meslektaşlarına yapılan bu ahlâksızlık ve haksızlığı görmezden geldikleri gibi, tam aksi bir yaklaşımla, sahte hesaptan atılan paylaşımları kendisine malzeme yaparak müvekkile hakârete varan söylemlerde bulunmuş, bulunmaya da devam etmektedir.'' ifadelerini kullanmıştı.

Haber Vakti

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?