banner30

banner29

Her şey zamanlama üzerine kurulu

Bugün Star'dan Şamil Tayyar'ın köşesini ve Taraf Gazetesi'nden Yasemin Çongar'ın manşet olan yazısını birlikte okumak gerekiyor.

Dosya 19.06.2008, 00:17 31.07.2019, 18:04
Her şey zamanlama üzerine kurulu

Yasemin Çongar'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Anayasa Mahkemesi'nin bir üyesi, geçenlerde bir Avrupa Birliği ülkesinin Ankara Büyükelçisi'yle buluştu. Görüşmede, AK Parti aleyhindeki kapatma davasının nasıl sonuçlanacağı üzerine tahmin yürütümedi, ama Anayasa Mahkemesi üyesi, Avrualı diplomatın "karar ne zaman çıkar" sorusuna, diplomatı da şaşırtan netlikte bir cevap verdi: "temmuz sonu, ağustos başı"

Evet, artık yargı darbesinin takvimini büyük ölçüde biliyoruz. Öyle anlaşılıyor ki, bu iş adli tatil ve Yüksek Askeri Şura öncesinde bitecek."

Şamil tayyar'ın yazısının ilgili bölümü ise şöyle:

Karar YAŞ’ı bekler mi?

Bu sürecin bir kritik noktası da kapatma davası ile YAŞ toplantısının aynı takvime sıkışmasıdır. AK Parti’deki yaygın kanaat, kararın temmuz ortasına kadar Anayasa Mahkemesi’nden çıkacağı yönünde. Ancak kulislerde kararın YAŞ sonrasına bırakılacağı söylentileri de var.

YAŞ ile bu davanın ilişkilendirilmesini açıkçası çok anlamış değilim. Bazı çenesi düşükler diyor ki; kapatma kararı erken çıkarsa hükümet YAŞ’ta kıyım yapabilir, karar YAŞ sonrasına kalırsa hükümet prosedürü uygularmış! Onun için anayasa mahkemesi, YAŞ toplantısının yapılacağı 1-4 ağustos tarihlerinden sonra kararını açıklayacakmış! Yani idam fermanını imzalamışlar, cenazeyi kaldırma gününü tartışıyorlar!

Eee tabi, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, Kara Kuvvetleri Karargahı’nda cirit atarsa, senaryoların hayal sınırı da böylesine genişler. Herkes yüce mahkemeye karşı saygılı olacak, attığı her adıma dikkat edecek ama en çok da anayasa mahkemesi üyeleri... Bu arada ‘ne hayali kardeşim, göreceksiniz karar YAŞ’tan sonra çıkacak’ diyenler varsa, onlara sözüm şu olacak: ben sabih kanadoğlu söylemeden inanmam!

Haydi sabih...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?