banner29

Sigara satışları yasaklanacak mı? Herkes bu soruyu soruyor...

Koronavirüsten en çok etkilenen kişiler arasında sigara içenlerin olduğu tıp uzmanları tarafından defalarca belirtilmişti. Bu açıklamaların ardından sigara satışlarının yasaklanıp yasaklanmayacağı merak konusu oldu.

Dosya 17.03.2020, 15:13 17.03.2020, 16:19
Sigara satışları yasaklanacak mı? Herkes bu soruyu soruyor...

Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının açıklanmasının ardından virüsün yayılmasını önlemek amacıyla birdizi tedbir alındı. Tedbirlerin kapsamı her geçen gün genişleyerek artınca, 'sigara satışı yasağı' da akıllara gelmeye başladı.

DÜN GECE ÇOK KATI ÖNLEMLER ALINDI

Türkiye'de koronavirüs vaka sayısının 49'a çıkmasıyla birlikte, dün gece çok katı önlemler alındığı kamuoyuna duyurulmuştu. Bu önlemler sonucunda çok sayıda işletmenin süresiz bir şekilde kapandığı açıklandı. Bu işletmeler arasında; tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan-düğün salonu, çalgılı-müzikli lokanta, kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları (atari, playstation vb.), her türlü kapalı çocuk oyun alanları (alışveriş merkezi ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezleri yer almıştı.

SiGARA İÇMEK KORONAVİRÜSE BAĞLI ÖLÜM RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Koronavirüsün en çok zarar verdiği insanlar arasında sigara içenlerin olduğu tıp uzmanları tarafından defalarca dile getirilmişti. Sigara içen bir bireyle içmeyen bir bireyin koronavirüsü atlatması arasında ciddi bir farkın olduğu bilimsel olarak ortaya konuldu. Bilindiği üzere sigara ile koronavirüsün ortak noktası ikisnin de akciğerlere zarar vermesidir. 

SİGARA SATIŞLARI YASAKLANACAK MI?

Sigara içenlerin virüse bağlı ölüm riskinin 14 kat daha fazla olduğu bilimsel olarak ortaya konulmuştu. Hükümet tarafından alınan izolasyon önlemleri sonrasında sigara satışının yasaklanıp yasaklanmayacağı vatandaşlar arasında tartışılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çarşamba günü konu ile ilgili açıklama yapması bekleniyor. Koranavirüse karşı yeni önlemlerin alıncağı, virüsün daha fazla yayılmaması için ciddi tedbirlerin alınacağı beklenilmekte. Söz konusu kararlar arasında sigara satışının da yasaklanıp yasaklanmayacağı konusunda bir bilginin olmadığı belirtiliyor. Erdoğan'ın sigaraya karşı olan sert tutumu kamuoyu tarafından bilindiği için 'sigara satışı yasağı'nın da önlemler arasında yer alabileceği bir ihtimal de olsa düşünülmeye başlandı. 

HaberVakti

Yorumlar (1)
Göktürk Karakuş 12 ay önce
SİGARA SATIŞLARI BİTSİN!!!
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?