banner29

Suud, Kabe'yi tavafsız, Efendimiz'i huzurunda selamsız bıraktı!

Suudi Arabistan'ın, koronavirüs nedeniyle dün umre ziyaretlerini askıya almasının ardından, bugün de Kabe'ye girişleri kapattı. Girişlerin kapatılmasının ardından Kabe'nin boşaltılıp, tavafın durdurulmasına tepki gösterildi. İşlemler esnasında dahi Kabe'de tavafın devam etmemesi inananları çileden çıkarttı. İşte detaylar...

Dosya 05.03.2020, 18:11 05.03.2020, 19:15

Çin'den sonra, Asya ve Avrupa'da etkili olan koronavirüs salgını Suudi Arabistan'ı da panikletti. Suudi Arabistan Kabe'yi boşaltarak, tavafı durdurdu ve ilaçlama işlemi başlattı. Tedbir alınması açısından önemli bir çalışma başlatılması takdir görürken bu işlem esnasında tavafın durmasına Müslümanlardan sert tepki geldi.

SUUDİ ARABİSTAN'DA BİR VAK'A GÖRÜLDÜ

Suudi Arabistan'da ilk koronavirüs vakası 2 Mart'ta Bahreyn üzerinden İran'dan gelen bir kişide görülmüştü.

KABE'YE GİRİŞLER KAPATILDI

Suudi Arabistan'da da dün umre ziyaretlerinin askıya alınmasının ardından, Kabe ibadete kapatıldı. Kabe'nin, yetkililerin detaylı temizlik ve ilaçlama faaliyeti sonrasında tekrar ziyarete açılacağı bildirildi.

SEL BASKININDA BİLE ARA VERİLMEDİ

Kabe'ye girişlerin kapatılmasının ardından inananlar yaşanan bu gelişmeye tepki gösterdi. Kabe'de daha önce defalarca sel baskını yaşanmış ve bu baskınlara rağmen Kabe boşaltılıp, tavafa ara verilmemiş, müslümanlar yüzerek tavaf etmişlerdi!

KABE'DE DURMAKSIZIN TAVAF, MÜSLÜMANLARIN BİR ŞİARI

Suudi yönetiminin aldığı tedbirlerin çok önemli olduğu ancak Kabe'de ne olursa olsun tavafın devamının sağlanması gerektiği ve tavafın durmaması gerektiğini vurgulayan ilahiyatçılar: Kabe'de durmaksızın tavafın Müslümanların edindiği bir şiar olduğu ve ilaçlama esnasında özel korunaklı elbiselerle dahi olsa Mekke Hafızlardan oluşan bir cemaatle, korunaklı elbiselerle dahi Kabe'nin tavaf edilmesi gerektiği belirtildi.

HaberVakti

Yorumlar (1)
ibrahim 13 ay önce
bu konuda acil birşeyler yapılmalı geceleri de tavaf durduruluyor. Edidör bu konu üzerinde çalışılmalı
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?