Türkiye, Filistinlilerden vize isterken İsraillilerden istemiyor!

Türkiye'nin İsrail vatandaşlarından vize istememesinin yanında Filistin vatandaşlarından vize istemesi kamuoyunda çelişki olarak karşılanmaya devam ediyor. Her yıl Türkiye'ye gelmek isteyen Filistinlilerin bu çifte standarttan muzdarip olduğu belirtildi.

Türkiye, Filistinlilerden vize isterken İsraillilerden istemiyor!

Son olarak gazeteci Turgut Alp Boyraz'ın gündeme getirdiği Filistinlilerin vize problemi, sosyal medyanın gündemine oturdu. Türkiye'nin İsraillilerden vize istemeyip, Filistinlilerden vize istemesi çifte standart olarak yorumlandı.

FİLİSTİN DAVASINDAKİ İMAJIMIZI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Orta Doğu ve Kuzey Afrika muhabirliği yapan Boyraz, kendisine çok sayıda Filistinliden konuyla ilgili şikayet geldiğini belirterek, ''Kudüs'ten vizeye başvuran Filistinlilerden 190 Şekel (53DOLAR),işgal altındaki Batı Şeria'dan başvuran Filistinlilerden 420 şekel (118 DOLAR) ücret alınıyor. Vize almak en az 2 hafta sürüyor. Bu Türkiye'ye yakışmıyor, Filistin davasındaki imajını olmumsuz etkiliyor.'' ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'YE GELMEK İSTEYEN FİLİSTİNLİLER NASIL BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR

Türkiye, Filistin vatandaşlarına vize uyguluyor. Filistin vatandaşları Türkiye’ye gelmek istediklerinde ne acıdır ki, gerekçesi ne olursa olsun vize almaları şart. İsrail vatandaşına sağlanan bu imkan Filistinlililere sağlanmış değil. Filistinliler, Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosluğuna başvurarak vize alabiliyorlar ve bu durum ancak 12-14 gün arası sonuçlanıyor. Bu sürece İsrail’den alınması gereken izinleri de ekleyince prosedürün uzunluğu 20 günü geçiyor. Çünkü Ramallah’ta ikamet eden bir Filistinlinin Kudüs-ü Şerif’e geçmesine her zaman izin verilmiyor. İsrail vatandaşlarına vize uygulanmamasına rağmen Filistinlilerden vize istenmesi Türkiye’ye yönelik her türlü sevgiyi gölgeliyor ve siteme neden oluyor. Her Filistinli’nin Tayyip Erdoğan’dan en büyük isteğinden biri de bu vize ayrıcalığına son verilmesidir. İlla şartsa sınırda uygulanabilir.

Haber Vakti

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2019, 00:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5