banner29

100 yıl önce İspanyol gribini şimdide koronavirüsü yendi!

Yıllar önce İspanyol gribini şimdi de koronavirüsü yendi! 104 yaşındaki kadın ‘umut ışığı’ oldu

Dünya 06.04.2020, 13:35
100 yıl önce İspanyol gribini şimdide koronavirüsü yendi!

İtalya’da, daha önce 20 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği huzurevinde yaşayan 104 yaşındaki kadın, 100 yıl önce yakalandığı İspanyol gribinden sonra şimdi de koronavirüsü yendi.

İtalya'nın Biella kentinde yaşayan 104 yaşındaki Ada Zanusso, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yendi. Zanusso, 1918-1920 yılları arasında ortaya çıkan İspanyol gribi salgınında da hastalanmış ve hastalığı yenmişti.

Aynı huzurevinde 20 kişi hayatını kaybetti

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün en çok etkili olduğu ülkelerin başında gelen İtalya’nın Biella kentinde bulunan bir huzurevinde yaşayan 104 yaşındaki Ada Zanusso’ya, kusma, yüksek ateş ve nefes darlığı şikayetleri üzerine 17 Mart’ta hastaneye kaldırıldıktan sonra yapılan testler sonucunda koronavirüs teşhisi konuldu. Daha önce, aynı huzurevinde yaşayan 20 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmişti.

İspanyol gribini de yendi

Hastalığı yenen Zanusso, dünya üzerinde koronavirüsü yenen en yaşlı insan oldu. İyileşmesini büyük bir sevinçle karşılayan doktorlar, Zanusso’yu 'umut ışığı' olarak görüyor. Zanusso, 1918-1920 yılları arasında ortaya çıkan salgında yakalandığı İspanyol gribini de yenmişti.

"Ayağa kalktı, yatağa yatmıyor"

Zanusso’nun doktoru Carla Furno Marchese, "Ayağa kalktı, yatakta yatmıyor ve sandalyesine yürüyebiliyor. İyileşmesi bizim için büyük bir sevinç ve bu zor günlerde acı çeken herkes için umut ışığı oldu" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?