banner29

ABD'den flaş Türkiye açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İdlib'deki duruma dair Türkiye’nin kendini savunma hakkı olduğunu ve destek konusunda tüm seçenekleri değerlendirdiklerini söyledi.

Dünya 05.03.2020, 22:29
ABD'den flaş Türkiye açıklaması!

Bakanlık binasında düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin  sorularını yanıtlayan Pompeo, İdlib'de yaşanan gelişmelere dair  değerlendirmelerde bulundu.

Pompeo, Rusya, Esed rejimi ve İran'ın, düzenlediği saldırılarla  İdlib'deki yüz binlerce sivile zarar verdiğine vurgu yaparak, Rusya'ya 2018'de  Türkiye ile varılan Soçi Anlaşması'na geri dönmesi ve ateşkesi sağlaması  çağrısında bulundu.

Öte yandan ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly  Craft ve ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin Türkiye'de konuya  ilişkin görüşmeler yaptığını hatırlatan Pompeo, "Büyükelçi Craft ve Büyükelçi  Jeffrey, şu an İdlib'deki insani krizi azaltmak adına Amerikan ve Avrupa  kaynaklarını nasıl bir araya getirebileceklerini görmek için çalışıyorlar."  ifadelerini kullandı.

Pompeo ayrıca Türkiye'nin ABD'den bazı taleplerde bulunduğunu  belirterek, şunları kaydetti:

"Türk hükümeti bizden bazı taleplerde bulundu. Şu an tüm bu talepleri  değerlendiriyoruz. Savunma Bakanlığı ekibi ile beraber bölgedeki şiddetin  azaltılması ve bu büyük insani krizin durdurulmasının en iyi yolunu  araştırıyoruz. Ayrıca NATO ortağımız Türkiye'nin, Esed rejimi, Ruslar ve  İranlılar tarafından Suriye içinde oluşturulan riske karşı kendini savunma  hakkına sahip olduğuna inanıyoruz."

Kaynak: Vatan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?