banner29

ABD 'F-35' konusunda açıklama yaptı! "Biz hazırız!"

ABD'nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Yunanistan'ın hazır olması durumunda, ABD'nin F-35'leri satmaya hazır olduğunu söyledi.

Dünya 04.03.2021, 16:07
ABD 'F-35' konusunda açıklama yaptı! "Biz hazırız!"

Washington, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımı sebebiyle F-35 programından çıkarmıştı.

Bugün gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD'nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Yunanistan'ın hazır olması durumunda, kendilerinin F-35'leri satmaya hazır olduğunu söyledi.

Ancak Pyatt, F-35'lerin üreticisi Lockheed Martin'in, uçakların Atina'da bakım ve tüm işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli olan altyapıyı 5 yılda kurabileceğini belirtti.

FIRKATEYN MESELESİ

Pyatt, ABD’nin Yunan donanması için önerdiği firkateynlerin Atina tarafından satın alınmasının da Yunanistan ve ABD arasındaki stratejik ilişkilerin derinleşmesine katkı sağlayacağını dile getirerek "Biz sadece metal satmıyoruz" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE İLE İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELER

Türkiye ve Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelere değinen Pyatt, Washington’ın bu görüşmeleri desteklediğini belirterek "ABD istikşafi görüşmelerin yörüngede kalmasını arzu ediyor. Şimdi top Ankara’nın sahasında" diye konuştu.

"ER YA DA GEÇ F-35 ALACAĞIZ"

Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye karşı Fransa'yı yanına çekmek için milyarlarca euro harcayarak 18 adet Rafale jeti alan Atina yönetimi, daha önce yaptığı açıklamada, ABD'den F-35 alma niyetinin bu ülkeye iletildiğini duyurmuştu. Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopoulos, ülkesinin er ya da geç 5. nesil bir savaş uçağı alacağını söylemişti.

YUNANİSTAN'IN TÜRKİYE KARŞITI SİLAHLANMA PROGRAMI

2020 Eylül'ünde Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, 11,5 milyar euroluk savunma programıyla, önümüzdeki 5 yıllık dönemde Yunan ordusunun modernizasyonun hedeflendiğini açıklamıştı. Bu program kapsamında, 4 yeni fırkateyn alımı, 4 fırkateynin modernizasyonu, 4 donanma helikopteri, karadan havaya füzeler, İHA alımı, Fransa'dan 18 adet Rafale alımı ve F-16 savaş uçağı filosunun 2027'ye kadar modernizasyonu planlanıyor. Yunan hükümetinin F-35 alımı isteği de var. Atina, 24 adet F-35 savaş uçağı satın almak üzere Kasım ayında ABD'ye niyet mektubu göndererek resmi başvuru yapmıştı. Ayrıca tam zamanlı görev yapacak 15 bin profesyonel askerin beş yıl içinde orduya alınması öngörülüyor.

Bu kapsamda Yunan Hava Kuvvetlerine ait F-16 savaş uçaklarının ilkinin "Viper" seviyesine modernizasyonu tamamlandı. Modernizasyonu tamamlanan F-16, ilk uçuşunu Texas'ta bulunan Lockheed Martin tesislerinde gerçekleştirdi.

HABER7

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?