banner30

banner29

ABD'nin 46. Başkanı Joe Biden oldu! Kimdir? Politik görüşleri ne? İşte detaylar...

ABD'de 59. başkanlık seçimlerini Demokrat aday Joe Biden'ın kazandığı bildirildi.

Dünya 07.11.2020, 19:54 07.11.2020, 20:14
ABD'nin 46. Başkanı Joe Biden oldu! Kimdir? Politik görüşleri ne? İşte detaylar...

ABD'de 59. başkanlık seçimlerini Demokrat aday Joe Biden'ın kazandığı bildirildi. 

Demokratların adayı ve eski Başbakan Yardımcısı Joe Biden, 20 delegeye sahip Pennslyvania'da Donald Trump'a karşı seçimi kazanarak 284 delegeye ulaştı. Biden, ABD’nin 46. Başkanı oldu.

Trump 214 delege kazandı

Nevada, Arizona, Georgia, Alaska ve Kuzey Carolina’da oy sayım işlemi devam ediyor. Biden, Nevada, Arizona ve Georgia’da, Trump, ise Alaska ve Kuzey Carolina’da seçim yarışını önde götürüyor. Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump, ise şu ana kadar 214 delege kazandı.

Biden’ın seçimi kazanmasının resmiyet kazanmasıyla ABD’nin en yaşlı başkanı olarak kayıtlara geçecek.

Trump zafer paylaşımı yapmıştı

Öte yandan Donald Trump, Twitter hesabından saatler önce yaptığı açıklamada, "Bu seçimi büyük bir farkla ben kazandım." ifadelerini kullanmıştı.

.

Yeni ABD Başkanı Joe Biden kimdir?

Joe Biden'ın Türkiye ile ilişkileri nasıl?

Joe Biden kazanırsa Türkiye-ABD ilişkileri nasıl olur?

Biden'ın politik görüşü ne?

Liberal görüşleriyle dikkat çekmektedir. Kilisenin kamu hayatında yeri olmadığını savunan politikacı eşcinsel evliliklerinin yasallaştırılmasını da destekliyor. Biden, kürtaj meselesinde de 'vücutlarıyla ne yapacaklarına' ilişkin olarak seçimin kadınlara ait olması gerektiğini savunuyor. Çevre konusunda da aktif projeler yürüten ABD Başkan Yardımcısı, gaz salınımların küresel çapta azaltılması için hukuksal zeminde çabalar sarf ediyor. Biden, bağlayıcı yeni bir uluslararası antlaşma imzalanması gerektiğine inanıyor.

2003 Irak Savaşı'nı desteklemesiyle bilinen Biden, daha sonra bu konuda hatalı bulduğunu söyledi ve tavrını değiştirdi. Ayrıca Biden kendini 'Yahudi olmayan bir Siyonist' olarak tanımlamakta ve Yahudi lobisine yakınlığı ile de biliniyor. Biden, Filistin problemininde iki devletli çözüm modelini savunmaktadır. Gazze'ye insani yardımın sağlanmasını ve İsrail'in işgal ettiği topraklardaki yerleşim faaliyetlerini durdurmasının gerektiğini söylemektedir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?