banner29

ABD'ye büyük şok! İsrail, ABD'yi böyle kandırdı!

ABD'nin İsrail'den satın aldığı "Demir Kubbe" hava savunma sistemlerinde sorunlar çıktı. Savaş Komuta Sistemine dahil edilemeyen sistem ABD'nin elinde kaldı.

Dünya 07.03.2020, 20:55
ABD'ye büyük şok! İsrail, ABD'yi böyle kandırdı!

ABD Savunma Bakanlığı, İsrail'den Demir Kubbe (Iron Dome) savunma sistemin iki bataryasını daha satın almak için yaklaşık 1 milyar dolar harcamayı planlıyordu. Ancak, 2019'da yapılan ilk testler sırasında sistemlerde Savaş Komuta Sistemine dahil edilmesini engelleyen sorunlar ortaya çıktı.

Star.com.tr'de yer alan habere göre; Silahlı Kuvvetler Komutanlığı Başkanı General Mike Murray yaptığı bir konuşma sırasında sistemlerin entegrasyonuna da değindi. Murray açıklamasında, "Birlikte çalışabilirlik konusunda yaşadığımız ve bazı siber sıkıntıların yanı sıra ve diğer bazı zorluklarla karşılaştık. Bunlara dayanarak sistemleri hava savunma sistemimize entegre edemeyeceğimize inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Murray, birlikte çalışabilirlikle ilgili sıkıntılar hakkında pek fazla ayrıntı vermedi. Ancak The Times of Israel'in ismini açıklamadığı kaynaklara göre, ABD ordusunun temel sorunu, Demir Kubbe'nin yazılımı. Kaynaklar yazılımın, Pentagon'un kullandığı sistemlerle uyumlu hale getirmek için yeniden programlanamadığını ileri sürdü.

ABD'NİN ELİNDE KALDI!

Şimdi ABD ordusu, daha önce satın alınmış ancak Amerikan birliklerinin seyir füze saldırılarını püskürtmesine yardımcı olamayacak iki Demir Kubbe sistemiyle sıkışmış durumda.

Murray, sahip olunan bataryaların aslında yeteneklerini çok artıracağını, ancak ancak hava savunma sistemine entegre edilemediği için şu an sadece iki bağımsız batarya olduklarını belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?