ABD'den BAE'ye yaptırım uyarısı

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey, Esed rejimi konusunda Birleşik Arap Emirlikleri'ni yaptırım ile tehdit etti.

ABD'den BAE'ye yaptırım uyarısı

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Beşar Esed rejimi ile ilişkilerini normalleştirme çabalarına devam etmesi durumunda ABD kongresinde yeni kabul edilen "Sezar Yasası" kapsamında yaptırımlara maruz kalabileceği uyarısında bulundu.

Esed rejimi ile yeniden ilişkilerini geliştirmek isteyen ülkelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Jeffrey, BAE'nin Esed ile ilişkilerini normalleştirip, Şam'da yeniden büyükelçilik açma girişimlerine ülkesinin şiddetle karşı çıktığını bildiğini ifade etti.

BAE yönetiminin Şam'da elçilik açma girişimlerine ilişkin bir soruya Jeffrey, "Bağımsız bir ülkedirler, bu kararları alabilirler. Ancak biz onlara bunun çok kötü bir fikir olduğunu açıkça belirttik. Bu adımlar BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarını uygulamaya veya tüm bölge için sorun olan bu çatışmayı bitirmeye yardımcı olmayacaktır." diye konuştu.

BAE vatandaşları veya şirketlerinin Esed rejimi ile iş yapmasına ilişkin ise Jeffrey, "Ekonomik faaliyetlere dair gerek BAE vatandaşı olsun gerek başka bir ülkenin vatandaşı olsun koşulları taşıdıkları anda yaptırımların hedefindedirler" dedi.

Sezar Yasası geçen yıl aralık ayında kabul edilmiş ve yasa kapsamında yönetime, 180 gün içinde yürürlüğe girmesi şartı konulmuştu.

180 günlük süre geçen günlerde dolduktan sonra ABD Dışişleri Bakanlığı, bu yasa kapsamında, Beşar Esed ve eşi dahil 39 Suriyeli üst düzey yetkiliyi yaptırım listesine almıştı

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2020, 23:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5