Adı 'dostluk meşesi'ydi... O fidan kurudu!

Monde gazetesi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçtiğimiz yılki ABD ziyareti sırasında Başkan Donald Trump ile Beyaz Saray'ın bahçesine diktiği sembolik önem taşıyan meşe ağacının öldüğünü bildirdi

Adı 'dostluk meşesi'ydi...  O fidan kurudu!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 2018’in nisan ayında, iki ülke arasındaki ilişkilerin 250. yıldönümü vesilesiyle ABD’yi ziyaret etmişti. Macron ve Trump, ziyaretin ilk gününde Beyaz Saray’ın bahçesine “dostluk meşesi” adı verilen fidanı dikmişti.

"İKİ ÜLKE ARASINDAKİ UZUN İLİŞKİLERİN SEMBOLÜ"

Ağaç, Birinci Dünya Savaşı'nda 2 bin ABD askerinin hayatını kaybettiği ve Fransa'nın kuzeyinde bulunan ormanlık alandan getirilmişti. Fransa lideri, bu ağacın iki ülke arasındaki uzun ilişkilerin sembolü olduğunu söylemişti.

"KARANTİNAYA DAYANAMADI"

Figaro gazetesi de haberi doğrulayarak ağacın, dikildikten kısa süre sonra ABD tarafından uygulanan karantinaya dayanamadığını yazdı.

DİKİLDİKTEN BİR SÜRE SONRA ORTADAN KAYBOLMUŞ, KARANTİNAYA ALINDIĞI AÇIKLANMIŞTI

Dikildikten bir süre sonra ortadan kaybolduğu görülen fidanın, yerinden söküldüğü ortaya çıkmıştı.

Yapılan açıklamaya göre Fidan, taşıdığı parazitlerin Beyaz Saray’daki diğer ağaçlara bulaşmasının önüne geçilmesi için karantinaya alınmıştı.

Figaro, ABD Tarım Bakanlığı’na bağlı Gümrük ve Sınır Koruma’nın (CBP) hastalıkların yayılmasını veya istilacı böcek türlerinin ithalatını önlemek amacıyla bitki, tohum ve hatta toprağa yönelik karantina uyguluyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2019, 01:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5