banner30

banner29

BAE-ABD işbirliği! Gazetecilerin telefonlarına sızdılar...

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) daha önce ABD istihbarat servisleri için çalışan istihbaratçıların yardımı ve Raven Projesi olarak bilinen program aracılığıyla onlarca gazetecinin telefonuna sızdı.

Dünya 04.04.2019, 16:51
BAE-ABD işbirliği! Gazetecilerin telefonlarına sızdılar...

ABD’li eski istihbarat çalışanları, BAE istihbaratının, ülke yönetiminden ayrılanlar ve siyasi muhaliflere karşı casusluk yapmak için kullandığı Raven programında görev aldı. Reuters’in Raven programından elde ettiği belgeler ve 4 eski Raven çalışanın verdiği bilgiler, 2017 yılının haziran ayında dört Körfez ülkesinin Katar ile ilişkileri kestiğini açıkladığı hafta, Raven programında çalışan istihbaratçıların Katar ve Müslüman Kardeşler ile ilişkileri olduğu düşüncesiyle onlarca gazetecinin telefonlarına sızdığını gösterdi.

Buna göre, Raven Projesi’nde görev alan ve en az 9’unun Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ve ABD ordusunun eski çalışanları olduğu ABD’liler, son dönemde Körfez ülkeleri arasındaki artan çatışmalarda önemli rol oynuyor.

ABD’nin eski Katar Büyükelçisi Dana Shell Smith ise, ABD’li eski istihbarat çalışanlarının bir hükümetten taraf olarak, Washington’ın müttefikine karşı eylemlerde bulunmasının endişe verici olduğunu söyledi.

Dana Shell Smith, ABD’nin elektronik istihbarat için eğittiği görevlileri, istihbarattaki görevleri sonlandıktan sonra da gözetim altında tutması gerektiğini belirtti. BAE istihbaratının kullandığı casusluk programı Raven’in eski çalışanları, amaçlarının Katar Kraliyet ailesinin Al Jazeera ve diğer medya kuruluşlarının yayın politikasını etkilediğine dair delil elde etmek ve Al Jazeera ile Müslüman Kardeşler arasındaki bağları ortaya çıkarmak olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?