"Cinayetin sorumlusu Veliaht Prens bin Selman"

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Kaşıkçı cinayetinin sorumlusunun Suudi yönetimi ve yönetimin başı Muhammed bin Selman olduğunu açıkladı. "Cezasız kalmamalılar." dedi.

"Cinayetin sorumlusu Veliaht Prens bin Selman"

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley'den, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklama geldi. Görevinden yıl sonunda ayrılacak olan Haley, NBC televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Haley, cinayetin sorumlusu olarak Suudi yönetimi ve yönetimin başı Muhammed bin Selman'ı gösterdi. Cinayetin cezasız kalmaması gerektiğini belirtti. 

Nikki Haley, ''Suudilerle ciddi bir konuşma yapmamız lazım. Onlara buna göz yummayacağımızı ve bir daha bunun olmaması gerektiğini söylememiz lazım.'' diye konuştu. 

Bundan sonra iki yönetimin ne yapacağını konuşması gerektiğini belirten Haley, ''Suudiler İran ile mücadelemizde ortağımız oldu ve bu çok önemli.'' ifadesini kullandı. 

ABD Başkanı Donald Trump, dün Kaşıkçı'nın öldürülmesinde veliaht prensin rol alıp almadığı sorusuna cevap vermekten kaçınmış, ancak veliaht prensi desteklediğini ortaya koyan şu ana kadarki en kesin ifadelerini kullanmıştı. Reuters haber ajansı muhabirlerinin, "Suudi Arabistan'ı destekliyor olmanız, Muhammed bin Selman'ı desteklemek anlamına mı geliyor?" sorusuna Trump, " Suudi Arabistan çok iyi bir müttefik. Şu anda kesinlikle o anlama geliyor." cevabını vermişti.

Trump, Selman'ın Kaşıkçı'nın öldürülmesinde rolü olduğu iddiasını "şiddetle reddettiğini" hatırlatmıştı. 

Demokratlar ve Kongre veliaht prensi sorumlu tutuyor

Trump'ın Suudi Arabistan ile yakın ilişkilerini sürdürmek istese de Demokratlar ve Trump'ın partisinden birçok Kongre mensubu Kaşıkçı'nın ölümünden veliaht prensi sorumlu tutuyor.

Kongre, ABD'nin Suudi Arabistan'ın Yemen'de yürüttüğü savaşa verdiği desteği sona erdirmesi, Suudi Arabistan'a yeni yaptırımlar getirilmesi ve silah satışının durdurulması için kanun hazırlığı yapıyor.

ABD dış istihbarat kurumu CIA geçen ay Kaşıkçı'nın öldürülmesi talimatını Muhammed bin Selman'ın verdiği değerlendirmesinde bulunmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5