banner29

Dünya'nın beklediği Koronavirüs açıklaması geldi! 'Kontrol altına alındı'

Çin'in Wuhan eyaletinden başlayan ve tüm dünyayı etkisi altında bırakan koronavirüsü ile ilgili Çin'den umut verici açıklamalar geldi. Kentte koronavirüsü açılan son hastahanede kapatıldı.

Dünya 13.03.2020, 00:09 13.03.2020, 00:28
Dünya'nın beklediği Koronavirüs açıklaması geldi! 'Kontrol altına alındı'

Ulusal Sağlık Komisyonu'nun Covid-19 salgınının dönüm noktasının geçildiğini bildiren, Çin'den umut verici bazı haberler geliyor.

SALGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC) sözcüsü Mi Feng Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, Çin koronavirüs salgınının zirvesini geçtiğini ve yeni vakaların sayısı azaldığını belirtmişti. Salgının kontrol altında olduğunu söyledi.

VAKA SAYISI CİDDİ ORANDA AZALDI

Çarşamba gecesi itibariyle, Çin'de31 Salı ve Pazartesi 36'dan 15 yeni vaka kaydetti .

'HAZİRAN AYINDA BİTEBİLİR'

Bu arada, Çin koronavirüsü danışmanı ve 2003 yılında SARS koronavirüsü keşfeden epidemiyolog Zhong Nanshan, küresel Covid-19 salgınının Haziran ayına kadar sona ereceğine inandığını söyledi. Çin'e ithal edilen birçok vakada virüsün açık belirtileri görülmemesine rağmen, iyileşmiş hastalar arasında daha düşük yeniden enfeksiyon oranı gibi bazı umut verici işaretler olduğunu söyledi.

Bu hafta, Çinli yetkililer, ölümcül virüsü kasılan hastalarla başa çıkmak için Covid-19'un kaynaklandığı sanılan şehir olan Wuhan'da rekor sürede inşa edilen tüm geçici hastaneleri kapatıldığını belirmişti. Wuhan ve Hubei Eyaletleri, salgın tarafından en ağır darbe alan şehirler olmuştu, ancak son günlerde enfeksiyon oranları önemli ölçüde düştütüğü belirtildi.

KÜRESEL ÖNLEM VİRÜSÜN YAYILMASINI ÖNLEDİ

 DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya hükümetlerinin istikrarlı eyleminin küresel salgının daha da yayılmasını engelleyebileceği konusunda ısrar etti. Sağlık şefi, ülkelerin "acil ve saldırgan eylemler" gerçekleştirerek bu salgının gidişatını değiştirebileceğini belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?