El Beşir hakim karşısında! İtiraf etti...

Sudan'ı 30 yıl yöneten ve askeri darbe ile görevinden alınan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir, yolsuzluk suçlaması nedeniyle bugün ilk kez hakim karşısına çıktı.

El Beşir hakim karşısında! İtiraf etti...

Sudan'ı 30 yıl yöneten ve askeri darbe ile görevinden alınan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir, yolsuzluk suçlaması nedeniyle bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. 

Sudan'da 19 Aralık'ta, ekonomik kriz, hayat pahalılığı ve ekmek fiyatlarının üç katına çıkması sonrası başlayan ve el-Beşir'i koltuğundan eden protestoların ardından ülkede bugün önemli bir gelişme yaşandı. 

Sudan'da yasa dışı yabancı para bulundurmakla ve resmi olmayan bir şekilde hediyeler almakla suçlanan Beşir bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Güvenlik güçleri mahkeme binasının içinde ve dışında geniş güvenlik önlemleri aldı. 

Geleneksel beyaz kıyafetiyle mahkeme içerisinde bir kafeste ifade veren Sudan devrik lideri Ömer El Beşir, yolsuzluk suçlamasıyla yargılandığı davada Riyad yönetiminden 90 milyon dolar aldığını kabul etti.

Mahkeme salonunda bulunan bir AFP muhabirinin aktardığına göre 35 ve 30 milyon olarak 2015 öncesinde iki parti halinde Kral Abdullah'tan para geldiği, kalan 25'inin ise Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından gönderildiği aktarıldı.

Ömer El Beşir'in Sudan'daki 30 yıllık iktidarı 2018'in Aralık ayında başlayan halk ayaklanmasının aylar süren protestolarla devam etmesi üzerine Nisan 2019'da ordunun yönetime el koyduğunu duyurmasıyla devrildi.

Güvenlik güçleri, 20 Nisan'da Devlet Başkanlığı Sarayı'nda ve Beşir'in ailesinin ikametlerinde yaptığı aramalar sonucu Beşir'e ait olduğu iddia edilen 5 milyon Sudan poundu, 351 bin dolar ile 6 milyon eurodan fazla para bulmuştu. 

Sudan Başsavcısı, görevden alınan Beşir'in kara para aklama ve yasa dışı yollardan büyük miktarda döviz bulundurmaktan suçlu bulunduğunu açıklamıştı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5