banner30

banner29

Erdoğan ve Putin anlaştı! Liderler açıklama yapıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin İdlib konusunda anlaştı.

Dünya 05.03.2020, 19:57 05.03.2020, 20:32
Erdoğan ve Putin anlaştı! Liderler açıklama yapıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rus lider Putin tarihi zirve sonrası konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in Kremlin Sarayı'ndaki tarihi zirvenin ardından açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan ve Putin İdlib konusunda anlaştı

Putin'in açıklamaları;

Kritik durumlarda her zaman elde edilen mutabakatlara dayanarak uzlaşabilmeyi başarabiliyorduk, çözümler üretiyorduk, bugün de öyle oldu.

Astana formatında devam etme kararı aldık.

Ortak bir belge hazırladık bu belgeleri Dışişleri bakanları beyan edecek

luslaraarası meselelerle yaklaşımımızı belirlemeye imkan sağlıyor. Bugün Suriye'deki durumu ele aldık. Düzenli olarak Suriye Hükümet rejimi ve yerel halk ateş altında tutulmaktadır. 1 Mart'ta saldırı girişimi yaşandı. Yılbaşından beri saldırı sayısı 15 olarak kaydedildi. Fiilen militanlar çatışmaları tetikleyebilirler.

Türk askerleri arasında da kayıplar vardır. Cumhurbaşkanı ve Türkiye'ye taziyelerimizi ilettik. Kritik durumlarda her zaman elde edilen mutabakatlara dayanarak her zaman uzlaşabilmeyi başarabiliyorduk. Çözümler üretebiliyorduk. Bugün de öyle oldu. Bugün ülkelerimizi Astana çerçevesinde devam ettiriyoruz. Astana süreci suriye sürecine önemli çözüm sağladı.

Bugün istişareler yapıldı. Görüşmelerimizin neticesinde ortak bir belge hazırladık. Dışişleri bakanları bu belgeyi beyan edecekler. Erdoğan'la 6 saatlik görüşmenin sonucu olarak bu belgeyi hazırlamış olduk. İdlib bölgesinde çatışmaları durduracağını ve sivillerin azaplarına son vermesine yardımcı olacak. Tüm itilaflar arasında diyalog kurulmasına yardımcı olacak.

Erdoğan'ın açıklamaları

Öncelikle sayın Putin'e daveti için teşekkür ederim. Bugün görüşmelerimizde özellikle Suriye ve İdlib'deki gelişmeleri ele aldık. Yaklaşık 6 saat sürdü. Bu arada samimi dialog kapsamında benzer veya farklı konuları görüşüp müzakere ettik. Köklü ilişkilerimizi karşılıklı saygıyı ortak çıkarlarımızla ilerletmek arzumuzdur.

İdlib mutabakatının bozulmasının birinci sorumlusu rejimdir

Rejimin saldırganlığının  önüne geçmek için sahaya indik

DETAYLAR GELİYOR

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?