banner29

Görenler şaşkın! Devlet Başkanı altından halter kaldırdı!

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov kabine toplantısı öncesinde altından yapılmış bir halter barını kaldırdı, bakanlar ayakta alkışladı.

Dünya 03.12.2019, 15:18 03.12.2019, 15:27
Görenler şaşkın! Devlet Başkanı altından halter kaldırdı!

Türkmenistan devlet televizyonu Altın Asır kanalında yayınlanan görüntülerde Berdimuhamedov toplantı masası etrafında Türkmen bakanlar tarafından alkışlanırken altından yapılmış halter barı olduğu düşünülen metal bir çubuğu kaldırıyor. Devlet Başkanı'nın barı kaldırdıktan sonra gülümserken, kabine üyeleri ayakta alkışlıyor.

Sosyal medyada viral olan görüntü birçok kişi tarafından tepkiyle karşılandı. Türkmenbaşı'nın ülkede düzenlenen uluslararası halter şampiyonası nedeniyle bu görüntüyü verdiği belirtildi.

Gurbangulu Berdimuhamedov, 2006 yılında vefat eden ve kendisini ömür boyu devlet başkanı ilan eden Saparmurat Niyazov'un yerine devlet başkanı olarak göreve geldi. İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre Türkmenistan, Berdimuhamedov'un yönetimi altında dünyanın en baskıcı rejimlerinden birini uyguluyor.

Bu arada ülkede din, ifade özgürlüğü, sendikalaşma gibi temel hak ve özgürlüklerden mahrum durumda olduğu bildirildi.

Öte yandan Berdimuhamedov'un birçok yakın akrabası, Türkmenistan devlet yönetiminde önemli görevlerde bulunuyor. Ülke yönetimine karşı gelen muhalif binlerce kişinin hapse atıldığı ve kendilerinden haber alınamadığı da biliniyor.

İlginç uygulama

Daha önce 21 sene boyunca Türkmenistan Devlet Başkanı olarak görev yapan Saparmurat Niyazov, kendi yazdığı kitabın, akrabalarının ve bazı tarihi kişiliklerin isimlerini ay ve gün isimleriyle değiştirerek ilginç bir uygulamaya imza atmıştı.

Doğalgaz zengini olan ancak dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Türkmenistan, kimi otoritelerce Kuzey Kore'den sonra dünyadaki en baskıcı ikinci devlet rejimi olarak gösteriliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?