banner29

Hollandalı yetkililer açıkladı: "Koronavirüs kendine yeni yaşam alanı buldu"

Hollanda Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü (RIVM) salgının yoğun olarak görüldüğü Tilburg kenti ile başkent Amsterdam’daki kanalizasyon suyunda koronavirüse rastlandığını açıkladı.

Dünya 26.03.2020, 11:39
Hollandalı yetkililer açıkladı: "Koronavirüs kendine yeni yaşam alanı buldu"

RIVM virüsün bazı hastaların dışkıları yoluyla kanalizasyona karıştığını belirterek, atık sulardan uzak durulmasını istedi.

Enstitü, Hollanda’da salgının yayılması üzerine Mart ayı ortalarında kanalizasyon sularında inceleme yaptı. Ülkede ilk resmi korona hastasının teşhis edildiği Loon op Zand ilçesinin atık su arıtma tesisin yanı sıra Kaatsheuvel kasabası, Tilburg ve Amsterdam kentlerinin kanalizasyon şebekelerinde koronavirüs bulundu.

Loon op Zand ilçesinin bağlı olduğu Tilburg, Hollanda’da koronavirüs salgınının en yoğun olduğu Noord Brabant bölgesinde yer alıyor.

RIVM’nin daha önce yaptığı atık su araştırmasında koronavirüs, antibiyotiğe dirençli bakteriler, çocuk felci ve kızamık virüsü de aynı teknikle belirlenmişti.

Kaatsheuvel kasabasındaki arıtma tesisinden çıkan sularda virüsün yer almadığını ve arıtma suyu ile içme suyu arasında bağlantı bulunmadığını belirten Hollandalı uzmanlar, içme sularının güvenli olduğunu açıkladı. Su İşletmeleri Birliği'ne göre, Kaatsheuvel deki yerel sakinler için herhangi bir risk yok.

Birlik açıklamasında, "Kanalizasyon arıtma tesisinden çıkan suda koronavirüs bulunamadı. Ama tabii ki, daha önce olduğu gibi buraya yüzmeye gitmemeli veya köpeğinizin tahliye edilen suda oynamasına izin vermemelisiniz" denildi.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Yorumlar (1)
Günel 1 yıl önce
Allah Tranpın Belasın Versin İnsanları Ne Hala Saldı Virüsu Bir Çanavar Gibi İnsanların Üzerine Saldı Virüs Çanavarı Hayatda Hemişe Yaşamağ İstese Ne Olaçağ Allah Korusun Düşünmek Bele Açı İnsanlar Virüsun Silahı İlaçı Yapamasa Çok Zor Olaçağ Virüs Zaten Hayatımızda Çok Onlarla Baş Ede Bilirdik Coreavirüsun Silahı Yok Ne Yapaçağık Şehidmi Olaçağık Allahdan Başka Gedeçeyimiz Kapı Yok Bizler Hayatda Kötülerle Bir Yaşadığ İndi İse İçimizde Allahı Duaları İbadetleri Yaşatmalıyığ Sonrası Allah Kerimdi
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?