banner29

IMF Davos'ta, Türkiye için ne dedi?

Türkiye'de muhalefet ve muhalif medya, yapılan algıları ve doğru olmayan haberleri yabancı yatırımcılara sunmalarına rağmen Türk ekonomisinin büyümesini engelleyemedi, IMF, "Avrupa'daki ekonomik iyileşme; orta ve doğu Avrupa'daki güçlü büyümeyi, Rusya'daki ekonomin hızlanışına ve Türkiye'de devam eden toparlanmanın eseridir." dedi. IMF, Davos raporunda, bazı sözcülerin "Erdoğan Merkez Bankası bağımsızlığını tanımıyor" iddialarının aksine, Erdoğan'ın desteklediği faiz indirimlerinin işe yaradığını açıkladı.

Dünya 20.01.2020, 16:50 20.01.2020, 17:01
IMF Davos'ta, Türkiye için ne dedi?

IMF'nin Davos Zirvesi için hazırladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu Ocak güncellemesinde, dünyada büyümenin geçen yıl kaydedilen yüzde 2.9 oranını aşıp bu yıl yüzde 3.3'e yükseleceği, 2021'de yüzde 3.4 olacağı kaydedildi.

Tahmin, Ekim tahminlerine göre yüzde 0,1 ve 0,2'lik düşüşü ifade ediyor.

IMF, Avrupa'nın gelişmekte olan ve yükselen ekonomilerinde büyümenin geçen yıl kaydedilen yüzde 1.8'lik seviyeden 2020-21 döneminde yüzde 2.5'e yükseleceğini bildirdi. Tahminin Ekim ayı tahmininden yüzde 0.1 yüksek olduğu belirtildi. IMF, "Avrupa'daki iyileşme orta ve doğu Avrupa'da süren güçlü büyümeyi, Rusya'da aktivitenin hızlanmasını ve Türkiye'de, finansal koşullar daha az kısıtlayıcı olmaya doğru dönerken devam etmekte olan toparlanmayı yansıtıyor" dedi.

"Erdoğan Merkez Bankası'nın bağımsızlığına karşı" diyenler nerede?

IMF ayrıca "Brezilya, Hindistan, Meksika, Polonya, Rusya ve Türkiye'yi kapsayan diğer gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde toplam koşullar daha da rahatlamaya devam etti. Bu, büyük ölçüde faiz oranlarındaki ve dış borçlanma maliyetlerindeki daha ileri düşüşlerin bir sonucudur" ifadesini kullandı.

Böylece Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faizlerin düşmesi konusunda neredeyse tek başına verdiği mücadeleye çemkiren ve faiz politikasını "Merkez Bankası'nın bağımsızlığına müdahale" olarak saptıran muhalefetin ekonomi sözcülerine oldukça ağır bir tokat IMF'den gelmiş oldu. IMF bile Türkiye'deki birbiri ardına gelen faiz indiriminin ekonomideki toplam koşullarda rahatlama oluşturduğunu kabul etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?