İran'dan tehdit gibi açıklama!

Trump'ın nükleer anlaşmayı bozma yönündeki girişimlerini hedef alan İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi'den tehdit gibi açıklama geldi. Salihi açıklamasında, uranyum zenginleştirme kapasitelerinin 2015'teki anlaşma öncesinden daha fazla olduğunu söyledi ve teknik olarak hazır olduklarını belirtti.

İran'dan tehdit gibi açıklama!
Milliyet'te yer alan habere göre ülkesinin resmi televizyon kanalına çıkan İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, ABD'nin nükleer anlaşmayı bozma yönündeki çabalarına sert bir çıkışla cevap verdi.

TRUMP'A 'KENDİNE GEL' ÇAĞRISI

Salihi, 2015'teki anlaşma öncesinden daha yüksek seviyede uranyum zenginleştirmeye teknik olarak hazır olduklarını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump'a "kendine gelme" ve anlaşmayı bozmama çağrısında bulundu.

Trump, ABD Başkanı seçilmeden önce ve seçildikten sonra, Barack Obama döneminde imzalanan anlaşmayı bozacağı yönündeki ifadeleri sık sık kullanıyor. Ancak henüz bu konuda ciddi bir adım atabilmiş değil.

Anlaşma 2015'te İran ile Rusya, ABD, Fransa, İngiltere, Çin ve Almanya'dan oluşan P5+1 ülkeleri arasında imzalanmıştı. ABD dışında anlaşmaya karşı çıkan taraf yok. Ancak taraf olmayan İsrail, İran'ın baskı altına alınması için anlaşmanın bozulması gerektiğini öne sürüyor.
Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2018, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5