banner29

İspanya'yı ayağa kaldıran olay! Terör örgütlerini öven ve kralı hedef alan rapçi Pablo Hasel tutuklandı...

İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesi'nde rapçi Pablo Hasel, 'terörizm övgüsü, monarşi ve devlet kurumlarına iftira' suçlamalarının ardından 2 yıl 9 ay hapis cezası aldı. Hasel'in barikat kurup saklandığı Lleida Üniversitesi'nde yakalanıp, tutuklandığı açıklandıktan sonra protesto gösterileri düzenlenmeye başladı.

Dünya 17.02.2021, 11:38 17.02.2021, 12:22
İspanya'yı ayağa kaldıran olay! Terör örgütlerini öven ve kralı hedef alan rapçi Pablo Hasel tutuklandı...

İspanya’da Kral VI. Felipe ve babası Juan Carlos hakkındaki sözleri ve terörist grupları övdüğü iddiasıyla İspanya Ulusal Mahkemesi tarafından 2 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan rapçi Pablo Hasel, destekçileriyle birlikte Katalonya Özerk Bölgesi'ndeki Lleida Üniversitesi'ne sığınmış, polis baskını ile tutuklanmıştı.

Hasel’in tutuklanmasının ardından Hasel'in memleketi Lleida ve Barcelona başta olmak üzere İspanya’nın birçok kentinde binlerce Hasel destekçisi sokaklara döküldü. Göstericiler, çöp konteynerlerini ateşe verirken, çevrede bulunan bazı dükkanların da camlarını kırdılar. Göstericiler, Hasel’in serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İspanya Ulusal Mahkemesi, Hasel'i şarkıları ve sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeni ile hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, Hasel’in paylaşımlarını ve şarkı sözlerini "terörizmin yüceltilmesi", krallığa ve İspanyol kolluk kuvvetlerine iftira olarak nitelendirdi.

Pablo Hasel kimdir?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?