banner5

banner29

İsrail-Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ilk ticari uçuş yapıldı

ABD'li ve İsrailli yetkilileri taşıyan uçak, İsrail'den Birleşik Arap Emirlikleri'ne ilk ticari uçuşu için kalkış yaptı. Tel Aviv’den kalkan uçakta İsrailli yetkililer, ABD Başkanı Trump’ın damadı Kushner ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı O’Brien’ın bulunduğu belirtildi. Uçağa verilen isim ise, 'Kıryat Gat'. Kıryat Gat; Gazze'ye bağlı Al Faluja ve el-Manshiyye köylerinin enkazı üzerine kurulan bir şehir. Uçağa bu ismin verilmesi anlaşmanın ne anlama geldiğini gösterir boyutta.

Dünya 31.08.2020, 13:29 31.08.2020, 14:10
İsrail-Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ilk ticari uçuş yapıldı

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), normalleşme adımlarını hızla atmayı sürdürüyor. Bu kapsamda iki ülke arasındaki ilk ticari uçak seferi de bu sabah gerçekleştirildi.

Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan uçak, BAE'nin başkenti Abu Dabi'ye uçtu. İsrail’in ulusal havayolu şirketi El Al tarafından gerçekleştirilen tarihi uçuşun sefer numarası, BAE’ye bir jest olarak, ülkenin uluslararası telefon koduna referansla LY971 olarak seçildi.

Uçuşa, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner katıldı. Kushner, uçuştan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu tarihi bir uçuş olsa da, bunun Ortadoğu ve ötesi için daha da tarihi bir yolculuk başlatacağını umuyoruz” dedi.

Uçuşta ABD heyetinde ayrıca Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, Ortadoğu Özel Temsilcisi Avi Berkowitz ve İran Özel Temsilcisi Brian Hook da bulundu. İsrail heyetinde ise Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben-Shabbat’ın yanı sıra, BAE’li mevkidaşlarıyla toplantılar gerçekleştirecek olan yedi bakanlığın temsilcileri yer aldı.

İsrail ile BAE arasında bundan önce resmi bir havayolu bağlantısı bulunmuyordu.

Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail arasındaki normalleşme süreci 13 Ağustos'ta varılan anlaşma ile başladı.

Arabuluculuk rolüne soyunan ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed'in ikili ilişkilerin tamamen normalleştirilmesi konusunda uzlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Anlaşma kapsamında İsrail'in Batı Şeria'daki bazı bölgeleri ilhak etme planını askıya aldığı belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?