banner29

Mübarek: İran'ı vurmak hata olur

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, "İran'ı vurmanın bir hata olacağını" söyledi.

Dünya 25.06.2008, 10:55 03.08.2019, 01:14
Mübarek: İran'ı vurmak hata olur

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, “İran’ı vurmanın bir hata olacağını” söyledi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile dün bir araya gelmeden önce İsrail’in Chanel 1 televizyonuna konuşan Mübarek, ancak Mısır’ın bölgede nükleer bir güce de karşı olduğunu ekledi.

Hüsnü Mübarek, Chanel 1’e demecinde Hamas’ın elindeki esir İsrailli asker Gilad Şalit hakkında da açıklamalarda bulundu. Ülkesinin, Şalit’in serbest bırakılması için büyük bir çaba harcadığını kaydeden Mübarek, İsrailli askerin serbest bırakılmasının Gazze barışına bağlı olduğu uyarısında da bulundu.

Şalit konusunun çözüleceği konusunda iyimser olduğunu aktaran Mübarek, bunun sadece “bir zaman meselesi” olduğunu dile getirdi. Mübarek, Şalit serbest bırakılmadan önce sabırlı olunması gerektiğine değindi. Barışın hem İsrail hem de Filistin’in çıkarına olduğunu ifade eden Mısır Cumhurbaşkanı, iki tarafı da ateşkes ihlali konusunda birbirlerini suçlama oyunu hatasına düşmeme konusunda uyardı.

İsrail-Filistin çatışmasının, “Ortadoğu’daki sorunların kalbi” olduğunu söyleyen Mübarek, çözülmesi halinde bölgedeki diğer problemlerin hızlı bir şekilde çözüleceğini kaydetti. Mübarek, İsrail ve Suriye arasındaki “hazırlık görüşmeleri”ni de güçlü bir şekilde desteklediğini dile getirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?