banner5

banner29

Putin'e beklenmedik soru! Yüzü kızardı, bir şey söyleyemedi

Rusya Devlet Başkanı Putin, dün St. Petersburg’da, bir Rus vatandaşının, “ Emekli maaşım 10 bin 800 ruble (170 dolar). Bu maaşla nasıl yaşanır? Bana cevap verin. Siz bu maaşla yaşayabilir misiniz?” sorusu ile karşılaştı.

Dünya 20.02.2020, 13:24
Putin'e beklenmedik soru! Yüzü kızardı, bir şey söyleyemedi

Rusya Devlet Başkanı Putin, dün St. Petersburg’da, bir Rus vatandaşının, “ Emekli maaşım 10 bin 800 ruble (170 dolar). Bu maaşla nasıl yaşanır? Bana cevap verin. Siz bu maaşla yaşayabilir misiniz?” sorusu ile karşılaştı. Putin’in beklenmedik soru karşısında utandığı ve yüzünün kızardığı görüldü.

Rusya Devlet Başkanı Putin, dün başkent Moskova'ya 700 kilometre uzaktaki doğduğu şehir olan St. Petersburg'da, bir Rus vatandaşanın, beklenmedik  ‘utandıran' sorusu ile zor durumda kaldı.

Putin, öğretmeni olan ve kendisini de politikaya sokan ilk isim olan, 90'ların efsane St. Petersburg Belediye Başkanı Anatoli Sobçak'ın 20'nci ölüm yıldönümünde mezarını ziyaret edip çiçek bıraktı.

Daha sonra yanına yaklaşan bir kadın, Putin'e beklemediği bir soru sordu:

“Maaşınızın 800 bin Ruble olduğunu hayal ediyorum, değil mi? Yani, yaklaşık 12.600 dolar. Emekli maaşım 10 bin 800 ruble (170 dolar). Bu maaşla nasıl yaşanır? Bana cevap verin. Siz bu maaşla yaşayabilir misiniz?” diye sordu ve maaşına zam istedi.

Putin'in, kadının beklenmedik sorusu karşısında yüzünün kızardığı ve utandığı gözlendi. Daha sonra kendini toplayan Putin'in, “Bu konu bana bağlı değil” diye espri yapıp, “Benden daha fazla maaş alanlar var. Devlet başkanının maaşı en yüksek değil” dedi.

Zor durumdaki ailelere, tek başına mücadele eden kadınlara devlet desteği isteyen kadına Putin, çocuklu ailelere destek için yeni, büyük bir program başlatıldığını anlattı.

Devlet Başkanı Putin'in açıklamalarından memnun kalmayan Rus kadını ise, hükümetin, sosyal sorunlara acil çözüm bulunmasını, 190 dolar olan asgari ücretin yükseltilmesini istedi.

Maaşının yarısını bakkal ve marketlere gittiğini söyleyen Rus kadın ayrıca, fiyatların yüksek olmasından yakındı.

Putin 2018'deki son gelir beyanında yıllık 8,6 milyon ruble bildirmişti. Putin'in aylık geliri 720 bin ruble, bugünkü kurdan 11 bin 300 dolara denk geliyor.

Rusya'da devlet başkanından fazla geliri olan, devlet kontrolündeki şirketlerin üst düzey yöneticileri arasında Gazprom Başkanı Miller'den Sberbank başkanı Gref'e, Rosneft CEO'su Seçin'e kadar pek çok isim var. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?