banner29

Putin savaşı kaybetti! Flaş ifadeler...

Bloomberg, Rusya ile Suudi Arabistan arasında yapılan petrol anlaşmasının kaybeden tarafının Moskova olduğunu yazdı.

Dünya 14.04.2020, 21:08
Putin savaşı kaybetti! Flaş ifadeler...

Bloomberg ajansı, Rusya'nın Suudi Arabistan'la vardığı üretimi kısma anlaşmasını "fiyasko" olarak nitelendirerek, "Petrol anlaşmasında Rusya kaybetti" yorumunda bulundu

Bloomberg, Rusya'nın Suudi Arabistan'la vardığı üretimi kısma anlaşmasını "fiyasko" olarak niteledi.

Ajans, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in razı olduğu günlük 2,5 milyon varillik kesintinin Mart başında reddettiğinin dört katından fazla olduğuna dikkat çekiyor. Rusya'nın ayrıca üretimi Suudi Arabistan'dan daha fazla kısması gerektiğine işaret ediliyor.

Başarısızlık olarak yorumladılar

Habere göre ajansın görüştüğü Kremlin kaynakları da anlaşmanın "başarısızlık" gibi göründüğünü kabul ediyor. Ancak bu kaynaklar Rusya'nın bir yandan salgın hastalık, diğer yandan ekonomik krizle mücadele ederken kısmi de olsa bir rahatlama getirebilecek anlaşmaya evet demek zorunda kaldığına dikkat çekiyor.

Lukoil'in ortağı Leonid Fedun da anlaşmayı Sovyetler Birliği'nin 1918'de Almanya ile imzaladığı Brest Anlaşması'na benzetmişti. Bu anlaşmadan sonra Sovyetler Birliği I. Dünya Savaşı'ndan çekilerek kendi iç meselelerine yoğunlaşma fırsatı yakalamıştı.

Fedun, Suudilerle varılan anlaşma sayesinde Rus Ural petrolünü "hiç değilse 15-20 dolardan" satabileceklerini söyledi.

Peskov kabul etmemişti

Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov ise varılan anlaşmayı bir kayıp olarak görmediklerini açıklamıştı.

Rusya'da Mart ayında OPEC ile anlaşmaya en büyük muhalif Rosneft'in Başkanı İgor Seçin olmuş, üretimi düşürülürse ABD'li şirketlerin ayakta kalıp Rusya'nın pazar payını elinden alacaklarını savunarak Kremlin'i ikna etmişti. Seçin son anlaşmanın ardından henüz bir yorum yapmadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?