banner29

Rus yetkili: ABD'nin Suriye'den çekileceğine inanmıyorum

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'nin Suriye'deki birliklerini çekeceğine inanmadığını söyledi.

Dünya 24.12.2018, 17:34
Rus yetkili: ABD'nin Suriye'den çekileceğine inanmıyorum

Rus basınına demeç veren Ryabkov, "ABD'yle ilişkiler üzerine çalışan ve bir süre Washington'da görev yapan bir kişi olarak, sadece (efsanevi Rus tiyatrocu) Konstantin Stanislavskiy'i alıntılamak istiyorum: İnanmıyorum" ifadelerini kullandı.

ABD'nin Suriye'deki varlığının Washington'un çıkarları için gerekli olduğunu ve çekilmenin fiilen gerçekleşmesi halinde bunun ABD dış politikasının Rusya'daki imajını güçlendirecek önemli ve ciddi bir adım olacağını kaydeden Ryabkov, "Ancak bu henüz fiziksel olarak gerçekleşmedi. ABD bayraklı son aracın gidişini herhangi bir kanalda veya Youtube'da gördüğümde bile, bunu inanıp inanmamak üzerine düşüneceğim" dedi.

'ABD'NİN SURİYE POLİTİKASINDA YENİ BİR ŞEY YOK'

Ryabkov'a ABD'nin çekilme kararının Rusya'nın Suriye'de çözüm sürecine yaklaşımını nasıl etkileyeceği soruldu.

Rusya'nın yaklaşımlarının BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararına dayandığını belirterek bir değişiklik olmayacağı sinyalini veren Ryabkov, "Zira ABD'nin politikasında bir değişiklik görmüyoruz. Başkan Donald Trump'ın Suriye'den çekilme açıklamasını, ABD'li temsilcilerin diğer açıklamaları gibi sadece bir açıklama olarak görüyoruz ve değerlendirmeleri eylemlere göre yapacağız" diye konuştu.

'ABD, START-3'Ü İHLAL ETTİ'

Diğer taraftan Ryabkov, ABD'nin 8 Nisan 2010'da dönemin Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev ve ABD Devlet Başkanı Barack Obama tarafından imzalanan START-3 anlaşmasını ihlal ettiğini belirtti.

Ryabkov, ABD'nin füze taşıma düzeneklerinin bir kısmını yeniden teçhiz etmek için kullanıldığı prosedürün START-3'ün ihlali anlamına geldiğini söyleyerek, bunun sorunun en kısa sürede ortadan kaldırılması gerektiğinin altını çizdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?