banner29

Rusya'dan ABD'ye çok sert 'Venezuela' tepkisi!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin "kaçma hazırlığında olan Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’yu ülkede kalmaya Rusya’nın ikna ettiği" yönündeki iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Dünya 02.05.2019, 20:07
Rusya'dan ABD'ye çok sert 'Venezuela' tepkisi!

LavrovÖzbekistan’ın başkenti Taşkent’te Venezuela’daki durum ve ABD  Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin  açıklamalarda bulundu.

ABD’nin, Venezuela lideri Maduro’yu Küba’ya kaçmayarak ülkede kalmaya  Rusya’nın iknaettiği yönündeki iddialarını yalanlayan Lavrov, "ABD yönetimi  temsilcilerinin Venezuela hakkında söylediklerinin tümünü listelerseniz elbette  sürekli soru sorabilirsiniz. Diplomatik olarak bu soruların cevabı genellikle  'Doğru değil.' şeklinde olacaktır." dedi.

Moskova ile Washington’un Venezuela konusu da dahil olmak üzere aralarındaki temasları sürdüreceğini belirten Lavrov, "ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun kendisini sadece aramış olmak için aradığını ve Venezuela'ya müdahalede bulunmama çağrısı yaptığını" dile getirdi.

Venezuela'daki durum için temasları sürdürme noktasında anlaştıklarını  kaydeden Lavrov, "bu ülkeye müdahale meselesine ilişkin olarak da aralarındaki  tartışmaya şimdilik nokta koyduklarını" aktardı.

Lavrov, Rusya ile ABD arasında Venezuela konusunda ortak bir pozisyon  göremediğine dikkati çekerek, "Bir taraftan Birleşmiş Milletler (BM) tüzüğüne  dayalı prensiplerimiz ve uluslararası hukuk kuralları, diğer yandan ABD’nin bir  başka devlete Washington’dan geçici devlet başkanı atama durumu. Rejimi  değiştirmek için boğucu yaptırımların yanı sıra güç kullanma ile tehdit ediyorlar ve meşru iktidarı teslim almayı talep ediyorlar. Pozisyonlarımız farklı fakat konuşmaya hazırız." şeklinde konuştu.

Rusya’nın ABD’nin Venezuela planlarına karşı koymak için BM  kurallarına saygı gösterilmesi yönündeki çabaları harekete geçireceğini ifade  eden Lavrov, Pompeo ile yaptığı telefon görüşmesinde ABD'nin 'Monroe Doktrini'ne  geri dönme niyetinin Latin Amerika halklarına saygısızlık olduğunu söylediğini  bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?