banner5

banner29

Rusya ve İran destekli Esed rejiminin mevcut askeri gücü ne kadar?

Yaklaşık dokuz yıldır savaşan Esed güçleri; silah, asker açısından uğradığı büyük kayıplarını, Rus hava gücü ve Şii milislerle dengeliyor.

Dünya 11.02.2020, 13:12
Rusya ve İran destekli Esed rejiminin mevcut askeri gücü ne kadar?

Türkiye ile Esed rejimi arasında İdlib’de başlayan gerilim tırmandı.

TSK, bölgeye ciddi yığınak yaparken Esed güçleri de gücünün büyük bir kısmını İdlib ve halen çatışmaların sürdüğü Halep'in batı ve güney kırsalına kaydırmış durumda.

Olası çatışma riski, Esed güçlerinin mevcut kapasitesini de merak konusu yaptı.

2011’e kadar bu konuda az çok bilgi varken söz konusu tarihte başlayan ve bugüne kadar halen devam eden savaş sorunun cevabını zorlaştırdı.

9 yıl önce Esed güçleri, 220 bin askere, 500’ü aşkın savaş uçağına, 4 bin 700 civarında tanka, 4 bin 500’ü aşkın zırhlı personel taşıyıcısına, 500 motorlu topa,  bin 500 kadar çekilen topa ve 4 bin kadar uçaksavara sahipti.

Sayısal olarak rakamların yüksekliğine karşılık özellikle tank ve uçakların çoğunun eski Sovyet döneminden kaldığı için aktif kullanılamadığı iddia ediliyordu.

Ciddi silah ve asker kaybına uğradı

2011’de başlayan savaşla birlikte Esed güçlerinden binlerce asker firar ederek muhalif Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) katıldı.

Şiddetlenen ve ülkenin her yanına yayılan savaşla birlikte Esed güçleri onbinlerle tabir edilecek düzeyde ağır kayıplara uğradı.

Muhaliflerin tanksavar füzeleri ve uçaksavar da temin etmeye başlamasıyla Esed güçleri asker kaybının yanısıra yüzlerce tank, zırhlı araç ve çok sayıda helikopter kaybına da uğradı.

Kimi iddialara göre 2011’den beri Esed güçleri çatışmalarda 2600’e yakın tank ve zırhlı araç kaybetti.

Ayrıca birçok hava üssünün de muhaliflerin eline geçmesiyle birlikte Esed rejimi artık kullanamadığı birçok eski uçağını da buralarda hurda olarak geride bıraktı. Ayrıca düşürülen çok sayıda uçak da oldu.

Yardımına Rusya ve İran yetişti

2015 yılına gelindiğinde ciddi bir asker ve silah sıkıntısı çekmeye başlayan Esed rejimi bu tarihten sonra Rusya ve İran’ın desteğiyle silah kapasitesini arttırmaya başladı.

2020’ye gelindiğinde Esed güçlerinin 2011’e göre mevcut silah adedinde azalma olmakla birlikte daha önce elinde olmayan ya da az miktarda olan kimi silah sistemlerinde Rusya ve İran’ın desteğiyle artış görüldü.

138 ülke arasında askeri güçte Türkiye 11, Esed rejimi 55. sırada

Her ne kadar Esed güçlerinin şu anki mevcut gücüyle ilgili net bilgiler olmasa bile dünya ülkelerinin askeri kapasitesi hakkında her yıl bilgi açıklayan Global Firepower Index’te bu konuda bazı iddialar yer aldı.

Global Firepower Index’in 138 ülkeyi kapsayan 2020 verilerine göre Esed güçleri, askeri kapasite açısından dünyada 55’inci sırada yer aldı.

Türkiye ise aynı listede 11. sırada.

Ordunun mevcudu azaldı

Verilerde Esed rejiminin savunma bütçesi 1 milyar 800 milyon dolar olarak belirtildi.

2011’de 220 bin gibi bir askeri gücü bulunan Esed güçlerinin şu anki tahmini asker sayısı 142 bin olarak açıklandı.

Yeni ele geçirilen yerler ve aflar sayesinde mevcut arttı iddiası

Independent Türkçe’ye konuşan ancak adının açıklanmasını istemeyen Suriye’de yaşayan bir gazeteci ise Global Firepower’in bu verisine karşın Esed güçlerinin mevcudunun son bir iki yıldır arttığını ve yeniden savaş öncesi döneme döndüğünü iddia etti.

Bunun  üç nedeninin olduğunu belirterek, bunları şöyle sıraladı.

Birinci olarak daha önce askere alım yapılamayan ve muhaliflerin olduğu pek çok yerin tekrar Esed’in kontrolüne geçmesiyle buralardan da yeniden askere alımların başlaması.

İkincisi savaşın Esed’in aleyhine gittiği dönemlerde askerden kaçan birçok gencin dengenin değişmesinin ardından ilan edilen aftan faydalanabilmek için askere gitmesi.

Üçüncü neden ise orduda neredeyse yedi yıldan beri terhis olmaması.

Bundan dolayı kışlalarda yedek asker fazlalığının bile oluştuğunu iddia etti.

Mevcut sayıya karşın aktif savaşan sayısı 50 bin civarı

Buna karşın Esed güçlerindeki pek çok birliğin gerek donanım, gerek eğitim kimi zaman da sadakatlerine yeterli derecede güven duyulmadığından hücumlara dahil edilmeyerek daha çok savunma görevinde tutulduğu öne sürüldü.

Mevcut ordu içinde çatışmalara aktif olarak giren deneyimli asker sayısının 50 ile 70 bin arasında olduğu, bu askerlerin de çoğunlukla şu birliklere dahil olduğu iddia edildi.

Kaplan Birlikleri (25. Terörle Mücadele Tümeni)

Tuğgeneral Süheyl Hasan komutasındaki Kaplan Gücü, üç birlikten oluşuyor. 

Savaşın başından beri ülkenin Hama, İdlib, Halep gibi bölgelerinde savaşan bu gücün tahmini sayısı 10 bin civarı.

Esed güçlerinin en aktif hücum gücü durumundalar, halen İdlib’deki harekatı büyük ölçüde yürütüyorlar..

4. Tümen:

Esed’in kardeşi Tümgeneral Mahir Esed komutasındaki bu gücün asıl görev bölgesi Şam’dı. Ancak buradaki çatışmaların Esed lehine sonuçlanmasıyla bu tümen bünyesinde “El Ğavs” (İmdat) birlikleri” kuruldu.

Birlik isimlerini komutanları olan General Ğays Della’dan alıyor ve daha çok Halep, İdlip ve Lazkiye cephelerinde kendini gösteriyor şu an.

104. Cumhuriyet Muhafızları Tugayı:

Esed güçlerinin seçkin birliği sayılan bu güç daha çok Şam’da yer alıyor.

5. Kolordu:

Savaşın ilk yıllarında düzenli ordu yetmeyince gönüllü sivillerden “Ulusal Savunma Güçleri” adıyla milis güçleri oluşturuldu.

Bu güçler Rusya ve İran’ın da desteğiyle 2017 yılında "5. Kolordu" adıyla düzenli bir askeri güce dönüştürülerek düzenli orduya katıldılar ve Humus’un doğusunda IŞİD’e karşı kullanıldılar.

IŞİD’in güç kaybetmesinin ardından şimdi bu güçte önemli ölçüde kuzeye kaydırıldı.  Sayıları 20-25 bin civarında tahmin ediliyor.

Milis güçleri de önemli

Ancak rejim lehine çatışmaya giren güçler düzenli ordu birliklerinden ibaret değil.

İran tarafından finanse edilen bir kısım Şii milis güçleri de çatışmalarda önemli rol oynuyor. İçlerinde Suriyeli Şiiler olduğu gibi Irak’tan Lübnan’dan Afganistan’dan hatta az sayıda Pakistan’dan gelen Şii gönüllüler de bulunmakta.

Genelde İranlı komutanların danışmanlık hizmeti verdiği bu milis gruplarının net sayısı bilinmemekle birlikte toplam da 20 bin civarında oldukları öne sürüldü. O gruplardan en bilinenleri şunlar.

Lübnan Hizbullahı:

2013’de savaşa müdahil olan Lübnan Hizbullah’ı özellikle Humus’taki savaşın Esed'in lehine dönmesinde önemli rol oynadı. Halen iki-üç bin kişilik gücünün rejim içerisinde bulunduğu ve son haftalarda Halep’teki çatışmalara da katıldıkları öne sürüldü.

Fatimiyyun Tugayı:

Afganistan’da ve İran'da yaşayan Moğol kökenli Şii Hazaralardan oluşan bu gücün sayısı beş bin civarında tahmin ediliyor. İran tarafından finanse edilen bu güç daha önce güneyde Dera’da görevli iken şimdi onlar da Halep kırsalına geldi.

Kudüs Tugayı:

Bu grup Şiiler’den değil Suriye’de yaşayan Filistinlilerden oluşuyor. Tahmini üç bin kişi olan bu birlikte Halep’teki çatışmalarda rol alıyor.

Kara Ordusu’nun Silah Gücü:

Global Firepower’ın Index'in 2020 verilerinde rejim kara kuvvetlerinin elindeki silahların mevcut sayısıyla ilgili şu rakamlara yer verildi.

Tank: 4135

Zırhlı araç: 5370

Çekili topçu: 2550

Roket sistemleri: 750

Motorlu topçu: 575

Rusya'dan tank ve çok namlulu roketatar sistemleri desteği

Aradan geçen dokuz yıla karşın rejimin elinde halen ciddi miktarda tank ve zırhlı araç olduğu dikkat çekse bile büyük çoğunluğunun Sovyetler birliği döneminden kalma T-72’lerden oluştuğu ve artık aktif çatışmalarda kullanılmadığı iddia edildi.

Buna karşın Esed rejimi savaş içerisinde eski T-72 tanklarını hücumlarda kullanmaktan ziyade kendi üretimi olan Golan ve Şems adlı çok namlulu roketatar sistemleri ya da Şilka adı verilen çok namlulu uçaksavar sistemlerinin şasisi olarak kullanarak değerlendirmeye başladı.

Yine savaş sürecinde Rusya’dan alınan az miktarda gelişmiş T-90 tankı ile Tos-1 çok namlulu roketatar sistemi de Esed güçleri envanterine katıldı.

Ayrıca Esed rejiminin elinde geçmişten beri Scud, Toçka (Toskha) tipi karadan karaya atılabilen balistik füze bulunduğu biliniyor. Ancak bunların sayısına dair net bir bilgi yok.

Binlerce silahlı jeep, yüzlerce tanksavar füze

Her savaş gibi Suriye iç savaşında da belli silah sistemleri çok ön plana çıktı.

Özellikle jeeplerin üzerine monte edilen Dokça uçaksavarlar hem Esed güçlerinde hem muhaliflerde çok yaygın.

Keza tanksavarlar da her iki tarafça çok yaygın kullanılıyor.

2011 yılında Esed rejiminin elinde tanksavarlara karşı kullanılabilen 1000 civarı Kornet marka tanksavar füze varken bu sayının savaş içerisinde Rusya ve İran’ın yardımıyla çok arttığı biliniyor.

2016 yılında Esed güçlerini analiz eden Rus askeri uzman Valentin Vasilescu’nun verdiği bilgiye göre Rusya ve İran’ın yardımı ile çok sayıda gelişmiş keskin nişancı silahı Esed güçleri tarafından kullanılmaya başlandı.

Rejimin hava gücü

Savaştan önce 60 bin mevcutlu Hava Kuvvetleri, Esed güçlerinin en önemli birimiydi.

Esed rejiminin en önemli dayanaklarından olan Hava Kuvvetleri İstihbaratı, bu gücün bünyesindeydi.

Halen Esed güçlerini yöneten birçok aktif komutan eski Hava Kuvvetleri İstihbaratı mensupları. Kaplan Kuvvetleri Komutanı Süheyl Hasan da bunlardan biri.

Hava kuvvetlerinin silah envanterine gelince.

Global Firepower’ın 2020 verilerine göre toplamda 456 uçak ve helikopterden oluşuyor. Bu uçaklardan bir kısmının niteliği listede şöyle belirtildi.

Avcı uçağı: 199

Özel saldırı: 20

Nakliye: 4

Eğitim uçağı: 67

Helikopterler: 165

Saldırı helikopterleri: 27

Uçaklar eski olmakla birlikte bir kısmı Rusya tarafından modernize edildi

Rejim savaş uçaklarının çoğunun F-16’lar ile boy ölçüşme şansı olmayan  eski Mig-21, Mig-23 model Rus uçakları olduğu, elinde daha gelişmiş model olan Mig-29’lardan ise az sayıda bulunduğu biliniyor.

Rus askeri uzman Valentin Vasilescu’nun 2016'daki yazısına göre Esed güçleri bünyesindeki 21 adet Su-24MK bombardıman uçağı, 64 adet MİG-23 uçağı modernize edildi.

Bu arada savaş sırasında bir kısmı ülkeden kaçtığından bir kısmı da öldüğünden tecrübeli pilot sıkıntısı çekildiği iddia edilmişti.

Ancak Rus uçaklarının da devreye girmesiyle bu sıkıntı kısmen aşılmış görünüyor.

Hava savunma gücünü kısmen koruyor

Esed rejimi, 2011 yılında 600 eski tip Rus malı sa2, sa3, sa5 ve sa6 yerden havaya (sam) az sayıda modern denilebilecek sa8, sa10 sistemleri ve dört bin uçaksavar ile güçlü hava savunmasına sahip bir ülke olarak biliniyordu.

Savaş sırasında birçok hava savunma üssünün muhaliflerin eline geçmesiyle bu güçte zafiyet oluşmakla birlikte elindeki sistemleri halen önemli ölçüde koruduğu iddia edildi.

Ayrıca ilave olarak S-300’ün bir alt versiyonu olan S-200 ile Pantsir-S1 sistemlerinden elde ettiği öne sürüldü.

Ancak mevcut sistemlerinin İsrail hava hava akınlarını önlemekte yeterli olmadığı görüldü.

Buna karşın bir tane İsrail uçağını düşürmeyi başarmaları da halen kısmen gücünü koruduğunu gösterdi.

İsrail hava akınları Esed rejiminin en büyük zaafının elektronik savaşa karşı olduğunu da ortaya çıkardı. Bu konuda bir imkan geliştirip geliştirmediği ise bilinmiyor. 

Deniz Gücü

Esed rejiminin zayıf bir deniz gücü bulunuyor. Global Firepowe Index'in 2020 verilerine göre deniz gücü 56 gemiden oluşuyor. Bu gemilerin bir kısmına dair dair bilgiler ise şöyle.

33 devriye botu

 İki fırkateyn

Yedi mayın gemisi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?