banner30

banner29

Süleymani gizli toplantı yapmıştı! Planları deşifre oldu

Reuters'ın geçtiği özel habere göre, 2019 Ekim ortasında, İranlı şii milis lideri Kasım Süleymani, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğinin karşısındaki bir villada gizli bir toplantı yaptı. Toplantıdan öne çıkan detaylar arasında, ABD'ye yöneltilen saldırıların arttırılması mevcut.

Dünya 04.01.2020, 15:19 04.01.2020, 15:26
Süleymani gizli toplantı yapmıştı! Planları deşifre oldu

Şii milis liderlerden 2 komutan ve Iraklı güvenlik kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, 2019 yılının Ekim ayında gerçekleştirilen toplantıdan 2 hafta önce, Cuma günkü saldırıda öldürülen Kasım Süleymani'nin, "ABD'ye karşı 'Katyuşa füzeleri ve roketatar gibi' daha sofistike silahların kullanılması" için emir verdiği ifade edildi. Bu şekilde yönetilecek saldırılarda, ABD'li vatandaşların hedef alınacağı iddia edildi.

HEDEFLER İHA'LAR İLE BELİRLENECEKTİ

Reuters'ın ismini açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberinde, Ekim ayının ortasında gerçekleştirilen toplantıda ise Kasım Süleymani'nin "ABD'nin aşina olmadığı 'düşük profilli' yeni bir paramiliter güç oluşturulması gerektiği" emrini verdiği öne sürüldü. Bu paramiliter grupların, "Irak'taki askeri üslerde yer alan ABD'lileri ve onların evlerinin hedef alınacağı" ifade edildi. Kaynaklar, Kasım Süleymani'nin, Hizbullah yönetimine verilecek olan bu yeni askeri gücün, "ABD'liler tarafından kolayca saptanamayacağını" belirttiğini söyledi. Kaynakların verdiği bilgiye göre, Irak'taki ABD vatandaları insansız hava araçları belirlenecekti. 

Cuma günü Süleymani suikastının duyulmasının ardından, ismini açıklamayan bir ABD'li yetkili, "Süleymani'nin Hizbullah'a silah sağladığına inandıklarını" söylemişti.

ABD'Yİ SALDIRMASI İÇİN KIŞKIRTIP TEPKİLERİ TAHRAN'DAN UZAKLAŞTIRMAK İSTEDİ

Daha önce haberleştirilmeyen toplantıda Irak'ta başlayan İran karşıtı protestoların Tahran'ın çok fazla dikkat çekmesine sebep olduğunun konuşulduğu ifade edildi. İddiaya göre Süleymani ABD'li hedeflere saldırarak Washington'ın karşılık vermesine sebep olmak, bu sayede de halkın öfkesini Tahran yerine ABD'ye yöneltmek istiyordu.

Kaynak: Reuters

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?