banner30

banner29

Trump: Bağdadi öldürüldü!

ABD Başkanı Donald Trump, DAEŞ lideri Ebubekir El Bağdadi'nin ABD ordusunun düzenlediği operasyon sırasında öldüğünü doğruladı.

Dünya 27.10.2019, 17:10 27.10.2019, 17:19
Trump: Bağdadi öldürüldü!

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, DAEŞ lideri Ebubekir El Bağdadi'nin ABD ordusunun düzenlediği operasyon sırasında öldüğünü doğruladı. 

Amerikan birliklerinin operasyonunun yaklaşık iki saat sürdüğünü kaydeden Trump El Bağdadi'nin izinin bir tünelde köpeklerle bulunduğunu ve takip sırasında El Bağdadi'nin üzerindeki yeleği patlattığını söyledi. Trump "Köpeklerimizle izini bulduğumuzda, tünelin sonuna ulaşmıştı. Üzerindeki yeleği patlatarak kendini ve üç çocuğunu öldürdü" diye konuştu. Patlamada El Bağdadi'nin bedeninin parçalandığını belirten Trump tünelin de üzerine yıkıldığını söyledi. Trump operasyonda 11 çocuğun ise kurtarıldığını aktardı. 

Patlama nedeniyle cesedin tanınmayacak halde olduğunu belirten Trump ancak DNA testlerinin cesedin El Bağdadi’ye ait olduğunu doğruladığını söyledi.

"Film izler gibi izledim"

Beyaz Saray'dan cumartesi gecesi operasyonu "film izler gibi" izlediğini belirten Trump, El Bağdadi'nin son dakikalarında nasıl "ağlayıp, inleyip, bağırdığını" tüm dünyanın görmesi için operasyon görüntülerinin kamuoyuyla paylaşılmasının gündeme gelebileceğini söyledi.  

Trump operasyonda ABD'nin herhangi bir personel kaybı olmadığını belirterek "Bağdadi'nin çok sayıda savaşçısı ve yol arkadaşı onunla birlikte öldü" diye konuştu.

ABD Başkanı operasyon sırasında önemli bilgilerin de ele geçirildiğine dikkat çekti.  

Trump Suriyeli Kürtlerin operasyona yararlı olan önemli istihbarat paylaştığını söyledi. ABD Başkanı Trump operasyonla ilgili olarak Rusya, Türkiye, Irak ve Suriye Kürtlerine verdikleri destek için de teşekkür etmek istediğini belirtti.

ABD Başkanı Trump önümüzdeki günlerde yeni operasyonlar düzenleneceğinin bilgisine sahip olduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?