banner30

banner29

Türk-Rus ortak devriyesi tekrar başladı

Hain saldırı sonrası iptal edilen Türk-Rus ortak devriyesi tekrar başladı

Dünya 18.02.2020, 17:37 18.02.2020, 17:56
Türk-Rus ortak devriyesi tekrar başladı

Hain saldırı sonrası iptal edilen Türk-Rus ortak devriyesi tekrar başladı

Reuters, Esed rejiminin hain saldırısı sonrası iptal edilen Rusya ile ortak devriyenin bugün tekrar başladığını duyurdu.

Rus heyetin Ankara'da görüşme yaptığı gün Türk ordusunun İdlib'de saldırıya uğraması üzerine iptal edilen ortak devriyeler, yeniden başladı. Reuters, Türk ve Rus askerlerinin Suriye'nin kuzeydoğusunda bugün tekrar devriye gezdiğini bildiriyor. Ajans, haberini Rusya'nın yaptığı açıklamaya dayandırdı. 

Ortak devriye

Türkiye ve Rusya, Barış Pınarı Harekatı'ndan bu yana söz konusu bölgede ortak devriyelere imza atıyor. Bugün Moskova'da kritik bir görüşme gerçekleşti. Türk heyeti, Ruslarla İdlib'deki son durumu görüştü.

Peki devriyeler niye iptal edilmişti?

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye'nin İdlib kentinde rejim unsurlarınca yapılan yoğun topçu atışı neticesinde 5 asker ile 1 sivil personelin şehit olduğunu bildirmişti.

Saldırı haberinin ardından, Türkiye'nin Rusya ile Ayn el Arap bölgesinde gerçekleştireceği ortak devriye görevi iptal edilmiş,Rusya'dan, saldırıya ilişkin yapılan açıklamada, Türkiye'nin Rusya'yı operasyon konusunda uyarmadığı için Türk askerinin Suriye ordusu tarafından vurulduğu belirtilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?