banner30

banner29

Yine Hollanda yine dağılan bir yuva!

Gençlik Bakım Bürosu (Jeugdzorg) yine bir Türk ailenin yuvasını yıktı. Hollanda'da 6-8-9 ve 16 yaşlarında olan dört Türk çocuğu ailesinden koparıldı.

Dünya 09.07.2019, 17:05 09.07.2019, 17:11
Yine Hollanda yine dağılan bir yuva!

Hollanda Gençlik Bakım Bürosu, Türk çocuklarını geçersiz sebepler ileri sürerek ailelerinden koparmaya devam ediyor. Bu da yetmezmiş gibi geride kalan acılı ebeveynler  çocuklarını geri alabilmek için verdiği mücadele esnasında birçok engelle karşılaşıyor. Gençlik daireleri hem hakim hem de savcıymış gibi hareket edebiliyor.

"YUVAMI YIKTILAR!"

Bu acıyı yaşayan babalardan bir tanesi de Hollanda'nın Amsterdam şehrinde yaşayan Galip Özmen. Çocuklarının ellerinden alınma sürecini gözyaşlarına boğularak anlatan Özmen, şunları kaydetti;

''Eylül 2018'de 16 yaşında olan kızımın okulundan bir telefon aldım ve okula gelmemi istediler. Okula gidip kızımı gördüğümde tanınmaz ve korkudan titrer durumdaydı. Rehber öğretmeni ile arasında nasıl bir konuşma geçtiğini bilmiyorum ama sadece kızım ''Anlattıklarımı anne ve babama bildirmeyin.'' demiş. Rehber öğretmeni otoriter bir baba olup olmadığımı sordu. Ben ise ailesine düşkün bir baba olduğumu belirtip, kısa bir görüşme yaptıktan sonra okuldan ayrıldım.  Maalesef ben eve döndükten sonra kızım Gençlik Bakım Bürosu tarafından götürülmüş.

Bunun üzerine büyük şaşkınlık içerisinde avukat tutup olayı mahkemeye taşıdık. Mahkeme daha çok araştırma yapılabilmesi için mahkemeyi iki kez erteledi. Bu süreç yaşanırken eşim de artık psikolojik olarak çökme noktasına geldi. Diğer çocuklarımın da elimizden alınmasından korktuğum için Ekim 2018'de eşimi ve diğer üç çocuğumu Türkiye'ye gönderdim. Ben burada kalıp hukuki mücadelemi devam ettirme çabasına girdim. Bu aşamadan sonra Gençlik Bakım Bürosu'ndan kaçan kızım Türkiye'ye annesinin yanına gitti. Çocuklarımın Türkiye'de annelerinin yanında olması beni son derece mutlu etti.

"GENÇLİK BAKIM BÜROSU ÇOK GÜVENLİ İSE, 16 YAŞINDAKİ KIZIM ORADAN NASIL KAÇTI?"

Bu sorunu aştığımızı düşünürken eşim Türkiye şartlarına ayak uydurmakta zorlandığını belirtip Hollanda'ya dönüş yapma kararı aldı. Büyük kızım Mart 2019'da Hollanda'ya döndü ve hemen gümrükte alıkonulup, Gençlik Bakım Bürosu'na teslim edildi. Eşim ve diğer üç çocuğum ise Mayıs 2019 'da Hollanda'ya dönüş yaptılar. 6-8- ve 9 yaşında olan çocuklarım için okul arama çalışması yürütürken eşim rahatsızlandı ve ambulansla birlikte polis de evimize geldi.  Aynı günün akşamı hiçbir açıklama yapmadan polisler üç çocuğumu da alıp götürdüler. Şu an her perşembe çocuklarımı görüyorum. Çocuklarım beni gördüklerinde bırakmak istemiyorlar. Hukuk yoluyla mücadele vermeye devam ediyoruz. Şimdiye kadar bana söylenen tek şey, evimin çocuklar için güvenli olmadığıdır. O zaman şu soruyu sormak istiyorum: ''Gençlik Bakım Bürosu çok güvenli ise, 16 yaşındaki kızım oradan nasıl kaçtı?''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?