banner30

banner29

Yunanistan 'Pontus soykırımı' yalanına sarıldı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Pontus soykırımını uluslararası kamuoyunun gündemine getireceğiz" dedi.

Dünya 07.12.2019, 15:54
Yunanistan 'Pontus soykırımı' yalanına sarıldı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye'ye sert eleştiriler yöneltti. Ankara'nın 'bölgesel liderlik için saldırgan' politika yürüttüğünü iddia eden Miçotakis, "Pontus soykırımını uluslararası kamuoyunun gündemine getireceğiz" dedi.

Yunanistan Başbakanı, "Pontus soykırımı, modern Yunan tarihinde trajik bir fasıl ve içinde dünyanın her yerinde bu tür olayların tekrarlanmaması için gerekli dersleri barındırıyor” ifadelerini kullandı.

Uluslararası soykırım suçlarıyla ilgili Atina'da düzenlenen bir toplantıda konuşan Miçotakis, tarihteki soykırım suçlarının ilerde tekrarlanmaması için önemli dersler çıkarılması gerektiğini belirterek, Avrupa Parlamentosu aracığıyla, İsrail ve Ermenistan ile işbirliğiyle “Pontus soykırımını” uluslararası kamuoyunun gündemine getireceği taahhüdünde bulundu.

Türkiye'ye saldırganlık suçlaması

Yunanistan Haber Ajansı'na (ANA) göre, konuşmasında Türkiye’ye sert eleştireler yönelten Miçotakis, Ankara’yı, “geniş bir bölgede alışılmamış bir bölgesel liderlik için saldırgan tavır içine girmekle” suçladı.

Türkiye ve Libya arasında yapılan anlaşma ile Doğu Akdeniz’deki gelişmelere atıfta bulunan Miçotakis, “İlk defa fırtınalarla karşılaşmayan Yunanistan her seferinde zorlukları dirençle atlatıp, sakin denizlere geri dönmesini başardı.” ifadesini kullandı.

Miçotakis, gelecek hafta parlamentoda grubu bulunan siyasi partilerle kapalı oturumda bu konularla ilgili hükümetin bilgi vereceğini söyledi.

Pontus anmalarının asıl niyeti ne?

Uluslararası destekle yürütülen soykırım yalanlarıı, öncelik sırasına göre: tanıma, tazminat, toprak istekleriyle şekilleniyor. 

Yunanistan, 24 Şubat 1994 yılında kendi meclisinden sözde “Pontus soykırımı” yasasını geçirdi. Türkiye’yi yönetenlerin, onlarca yıldır, konuya doğru dürüst eğilmemeleri sebebiyle de Pontus derneklerinin çalışmalarıyla sözde soykırım bazı ülkelerin meclislerinde de tanınıyor. Her yıl Yunanistan’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde 19 Mayıs gününü sözde Pontus soykırım günü olarak anılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?